To už dnes naštěstí není případ pozoruhodného vodního díla: Elektroskanzenu Čechův mlýn ve Šlovicích. Ministerstvo kultury České republiky prohlásilo celý objekt bývalého mlýna a v současnosti provozované malé vodní elektrárny za kulturní památku, a to včetně technologického vybavení – dvoudobého naftového motoru značky Škoda, synchronního generátoru značky Siemens a technologického vybavení strojovny.

Technické unikáty sem do malého muzea v současné době jezdí obdivovat turisté z Čech i zahraničí. Školy sem pořádají výlety. To potvrdil majitel muzea a kulturní památky Petr Čech: „Turistickou sezónu jsme již zahájili. A lidé už přijíždějí. Nedávno zde byli například školáci z Lubné nebo až z dalekého Komárova." Veřejnost zajímá unikátní technická i historická památku z doby rané elektrifikace českého venkova.

Dne 6. prosince 1920 šlovická malá vodní elektrárna jako první na okrese Rakovník a jako jedna z prvních v celém Československu začala napájet střídavým proudem místní elektrickou síť – mlýny Slabce a Slapnice, kamenolom Bílý kámen, osm okolních vesnic a přilehlé chaty. V roce 1928 byla elektrárna připojena na celostátní energetickou síť. „Novinkou v současné době je to, že jsme ve výstavní místnosti s unikátními stroji dělali novou podlahu. Tu původní totiž zničila velká voda. Museli proto hýbat i s velkými stroji. Byla to velká práce, ale zvládli jsme to," smál se Petr Čech.
Pečlivě rozebrán a vyčištěn byl i naftový motor, do kterého se před dvěma lety také dostala voda. Obnoveny byly popisné tabulky. „To je významná změna. Takže jak už jsem řekl, máme tu mnoho novinek a kdo je chce vidět na vlastní oči, je srdečně k nám do mlýna na břeh řeky Berounky zván," zdůraznil Petr Čech.

V areálu mlýna rovněž najdete výstavní síň s expozicí věnovanou životu a dílu Emila Kolbena. Jednomu z nejvýznačnějších českých elektrotechniků a podnikatelů, zakladateli továrny Kolben a spol. a později i generálnímu řediteli Českomoravské Kolben-Daněk (ČKD).
Emil Kolben bohužel zemřel během druhé světové války v koncentračním táboře Terezín.

Elektroskanzen Čechův mlýn ve Šlovicích (soukromé muzeum počátků „doby elektrické" u nás) se nachází na Rakovnicku v údolí pod obcí Šlovice. U břehu řeky Berounky je obklopen dosud nezničenou přírodou.

Prohlídka je možná po předchozí telefonické domluvě na telefonním čísle 313 550 249 nebo 604 754 449, Ing. Petr Čech.