Pomoc
Majitel Elektroskanzenu Šlovice Petr Čech popsal: „S velkou vodou jsem se musel potýkat již potřetí. Rozvodněná Berounka zatopila celý areál mlýna, nejhůře dopadlo soukromé muzeum umístěné 
v bývalé mlýnici. Člověk už je z toho vyčerpaný. Tak hrozné jako tisíciletá voda v roce 2002 to sice nebylo, ale i tak jsou škody veliké. Zatopené byly všechny budovy včetně bytu."
Na likvidaci vzniklých škod můžete i vy přispět částkou dle vlastního uvážení na účet 
č. 7772170407/0100.

V případě zájmu pomoci jinak než finančně, prosím kontaktujte Petra Čecha na telefonu: 604 754 449, případně využijte kontaktní formulář na jeho webových stránkách.

Zemřel Kolben
„A ještě jedna smutná zpráva mne v těchto dnech zasáhla,
a to smrt Jindřicha Kolbena, potomka slavné pražské průmyslnické rodiny," konstatoval Petr Čech, který se se sedmaosmdesátiletým Jindřichem osobně znal.

„V září loňského roku se 
k mé velké radosti zúčastnil 
v našem elektroskanzenu oslavy sto padesátého výročí narození slavného českého elektrotechnika Emila Kolbena, který byl Jindřichův dědeček. Měli jsme s Jindřichem mnoho společných, zajímavých témat, na která jsme hovořili," zavzpomínal s dojetím v hlase Petr Čech . V roce 1911 se v Čechách začaly stavět první elektrárny na střídavý proud, tudíž se proud mohl vést prakticky na libovolnou vzdálenost.

„Můj dědeček Václav tehdy uzavřel smlouvu s Emilem Kolbenem a na 77. říčním kilometru Berounky, tedy v místě dost nedostupném, vzniklo něco, co bylo nejlepší v naší republice. Vedl od Emila Kolbena elektrický proud do prvního mlýnu v naší republice, do Slabec, a tak vznikl první mlýn na elektrický pohon, a kromě toho pod napětím deseti kilovolt. Takové generátory jsou dva na světě, jeden je u nás a druhý je vystavený Mnichově jako jedna z největších světových rarit," připomněl Petr Čech.

Generátor totiž dodával poprvé v historii lidstva proud na vzdálenost 180 kilometrů a vědci celého světa tehdy žasli nad tím, že ztráta byla jenom 25 procent. To ostatně také rozhodlo o tom, že celý svět dostane střídavý proud.

„Další rarita tohoto unikátního generátoru je v tom, že v malém provedení dodnes používají auta i motocykly na celém světě přesně tuto 120 let starou konstrukci. Nic lepšího se totiž už dodnes nevymyslelo," zdůraznil a připomněl ještě majitel elektroskanzenu Petr Čech.