Jak elixír vznikl, k tomu se zatím oba aktéři nechtěli 
v žádném případě vyjadřovat. Podle výpovědi očitých svědků víme jen, že pánové smíchali roztok žluté a zelené barvy. Bohužel to ještě nebylo ono.

Tak po krátké poradě a hledání v obyčejné staré knize přilili ještě červený. Napili se, usnuli hlubokým spánkem ve stanu a po probuzení z něho vylezli hošíci dobře o dvacet let mladší! Sami nemohli věřit svým očím a dlouho se prohlíželi v zrcadle.

Tajemství však přihlížejícím neprozradili. Ti se proto, byly mezi nimi hlavně děti 
v doprovodu rodičů a prarodičů, odebrali dále k rybníčku, kde na ně čekali dva vodníci. Po krásné nevinné básničce je postříkali vodou 
z rybníka. Nakonec byli všichni rádi, že celý janovský pohádkový les prošli ve zdraví.

Hned na začátku je na cestu do pohádkového království pozvala královna Filoména. Pár metrů od jejího trůnu se usídlili Šmoulové. Nejdříve lákali děti do hry, ale pak dostali strach a raději utekli.

Nejtěžší snad bylo odolat nástrahám pekla. Ještě 
v předpeklí příchozí varoval pekelný nápis:

„Kdo má čisté svědomí, ten se pekla nebojí. Kdo má hřích na duši, přijde v pekle o duši…"
V pekle na seně hrál starý čert s čerticí karty, jen to lítalo. „Pojďte si s námi zahrát! No, nebojte se!" lákal starý čert. Po dlouhém přemlouvání se nakonec tři odvážlivci Adam, Sára a Kuba s čerty do hry pustili. Hráli červená bere, nebo peklo bere? Jisté je, že děti vyhrály a peklo si nevzalo nic!

„S čerty se nám hrálo dobře, ani jsme se jich nebáli. Tu jejich hru jsme brzy prokoukli, protože ji známe a často ji hrajeme," shodla se odvážná trojice.

O kus dál se usadil Trautenberk a draze prodával vzácné krkonošské koření. Jenže měl smůlu, i tady v janovském pohádkovém lese ho objevil Krakonoš. Zahromoval a všechno koření proměnil v kamení.
Zkrátka, projít pohádkový les v Janově nebyla žádná legrace.

Kdo to všechno překonal, mohl si užít odpoledne plné zábavy v Janovské aréně. K dispozici měl například skákací hrad. Nebo si mohl nechat namalovat na obličej krásného motýla.

Své umění s letadly předvedli rakovničtí modeláři. Na děti ještě čekaly soutěže o ceny na deseti stanovištích, třeba chůze na chůdách. Pak speciální občerstvení – párek 
v rohlíku a hranolky. Hasiči dětem přivezli speciální pěnu, aby si pěkně zaplavaly. K dispozici byl i velký traktor 
z Kounova, aby si ho děti pěkně prolezly a třeba se v něm i vyfotily.

Na návštěvu přijeli a představili se také psi z útulku 
v Jimlíně u Loun.
Pohádkový les a celý dětský den připravili janovští hasiči, Malá divadelní společnost MADIS a obec Janov.

„ Dalo by se říci, že má v Janově už velkou tradici. Pouze vloni byl trochu menší, protože se tady rekonstruovalo hřiště," řekla za pořadatele Kateřina Melčová.