Zatímco někteří podnikatelé z Rakovnicka vidí v zavedení EET nastolení pořádku a snahu státu odhalit a následně trestat nepoctivé podnikatele, tábor odpůrců vidí v celé věci jiný cíl. Podle nich jde především o snahu zlikvidovat konkurenci ve prospěch firem, které spadají pod nadnárodní skupiny koncernu Agrofert, kterou vlastní a do počátku roku 2014 řídil současný ministr financí České republiky Andrej Babiš. Ten takové spekulace odmítá.

„Co budou chtít kontrolovat příště? Jestli pracuji minimálně osm hodin? Živím svoji rodinu, od nikoho nic nechci. Už tak je byrokracie dost a ještě po mně budou chtít, abych si na vlastní náklady pořizoval vybavení nutné pro evidenci tržeb. Nesouhlasím s tím," řekl Rakovnickému deníku podnikatel, který si nepřál být jmenován (redakce jeho jméno má k dispozici, pozn. red.).

„Myslím, že pan Babiš si to pro sebe dobře vymyslel tak, aby měl o všem přehled, a aby věděl, které regiony fungují a které ne. Se zavedením elektronické evidence tržeb v žádném případě nesouhlasím. V hospodě, kam chodí normální lidé, tenhle systém podle mně fungovat nemůže. Jsem rozhodně proti," reagoval na dotaz Rakovnického deníku Martin Skála z restaurace Pod Václavem.

Ovšem někteří podnikatelé z Rakovníka nevidí v zavedení EET sebemenší problém, a toto rozhodnutí vítají. „Podobný systém pokladny v naší restauraci už funguje kolem deseti let, takže pro nás se toho příliš nezmění. Zavedení elektronické evidence tržeb vítáme. Komplikace možná může nastat třeba při prodeji zmrzliny, u kterého odteď budeme muset vydávat účtenky. Ale co týká přímo provozu restaurace, tam to pro nás žádný problém není," řekl Rakovnickému deníku Pavel Němeček, majitel restaurace Černý Orel.

„Myslím si, že je správné, že budou mít všichni podnikatelé stejné podmínky. Podle mne to povede k vyššímu výběru daní. Pokud se to ovšem nepotvrdí, měla by pak podle mého názoru vláda kompenzovat peníze, které zaplatili za vybavení," sdělil svůj názor Martin Novotný.

Přijetí zákona o EET bude mít ovšem dohru u Ústavního soudu. Pravicové strany (ODS a TOP 09) totiž hrozí ústavní stížností, a to nejen kvůli obsahu zákona, ale také kvůli jeho procesu schvalování. Zákon ještě musí schválit Senát a podepsat prezident.

Autor: Matěj Karmazín, Miroslav Elsnic