Zúčastnilo se jí 41 turistů z Křivoklátska a Rakovnicka. V 8.15 hodin (počkali jsme na účastníky z Rakovníka) jsme jeli Kohoutobusem na parkoviště v Orlově. Průvodcem po celé trase byl zaměstnanec Správy CHKO Brdy pan Karel Urban, který nás seznámil s historií Brd, vyvedl nás na vrch Třemošná 778 m.n.m. Oživením byl i starý a mladý jelen s laní v ohradě a jezírko.

Z lesnického hlediska je Třemošná zajímavá svými zbytky přirozených porostů na prudkých jihovýchodních svazích a na hřebeni kopce. Jejich věk se pohybuje kolem 180 let. Koruny stromů se rozprostírají v úctyhodných výškách. Porosty na jihovýchodní expozici byly v zimě 1995/1996 silně poškozeny námrazou. Došlo ke snížení hustoty porostů a místy ke vzniku menších holin. Vzhledem k absenci přirozeného zmlazení zde bylo přikročeno k podsadbám (umělé vytváření nového porostu sadbou pod již vytvořený starý porost). Třemošná byla vždy vítaným turistickým místem.

Již v šedesátých letech 19. století byla cesta na skalní vyhlídku Kazatelna upravena dobříšskými Colloredo-Mannsfeldy, kterým tato část Brd patřila až do roku 1927, kdy zde vznikla dělostřelecká střelnice. Mohli jsme se pokochat výhledem na Příbramsko, střední Povltaví až na Čertovu hrbatinu, Písecké hory, Kleť či Šumavu s dominantním Boubínem.

Poté, co jsme potěšili oko nádhernou přírodou, odvezl nás autobus do nedalekého Domu Natury 2000 v Příbrami. Zde se nám věnoval MVDr. Luboš Gardoň, který nás provedl expozicí a vysvětlil, jak se dá chránit příroda. V nevelké místnůstce jsme se ponořili do zvuků nočních Brd a prošlapali si dřevěnou cestu až k listonohu letnímu, který je vzácným a ohroženým druhem.

Děkuji všem účastníkům, lektorům i Správě CHKO Brdy, že nám umožnila tento nevšední výlet.

AUTOR: Jiřina Prošková
ředitelka
o.p.s. Křivoklátsko