Prostě něco šokujícího. Diskuse se vlastně vedla jen nad otázkou: počínal si takto primář pro zvrácené potěšení, nebo v důsledku svého onemocnění?

Lékař, který v důsledku „klatovské" kauzy musel opustit i post v Rakovníku, se nyní snaží své jméno očistit. Kauzu, kterou odstartovaly kritické hlasy personálu nemocnice v Klatovech, odmítá. Bylo to prý úplně jinak: zaváděním nových metod zamýšlel pozvednout úroveň péče poskytované pracovištěm, v jehož čele stál, a dosáhl toho, že některé vážnější případy nebylo třeba překládat do krajské nemocnice, jak bylo dosud zvykem. Z pohledu zdravotních sester to ale podle Havránkových slov znamenalo jinou práci včetně provádění zákroků, které v Klatovech dosud nebyly zvykem. Ano, znamenalo to „více píchání" a „více uspávání" avšak rozhodně ne kvůli týrání.

ČTĚTE TAKÉ: Primář Havránek: Děti jsem netýral a ani nemučil. To odmítám

Na tom Havránek trvá byť připouští, že nebyl vždy ve stoprocentní formě a někdy bylo patrné, že se mu třesou ruce. Tohle zřejmě patřilo k varovným signálům zaznamenávaným okolím. Rozjela se tak kauza, jež dodnes nebyla dořešena. Na lékaři se prý projevovala únava, média také informovala o jeho psychickém onemocnění, bipolární afektivní poruše, se kterou se vypořádával sám a zaměstnavatele o ní neinformoval.

Lékař přišel o statisícové úspory

V době, kdy se jeho jméno objevovalo v médiích jako synonymum gaunera v bílém plášti, navíc Havránek přišel o statisícové úspory. Stal se obětí podvodníků, kteří nabízeli, že s očištěním jeho jména pomohou. Za nabízenou pomoc zaplatil falešným právníkům, lidem, kteří tvrdili, že spolupracují s jednou z nejrenomovanějších advokátních kanceláří v Praze, a nabízeli, že na médiích, jež o Havránkově působení v Klatovech informovala v negativním duchu, vysoudí odškodnění. Vysoké odškodnění. Hovořilo se o dvaceti milionech korun s tím, že lékař dostal nabídku: polovina vysouzené částky připadne jemu, zbytek si nechají právníci.

Ve skutečnosti však nešlo o nic jiného než o to, tahat z pranýřovaného lékaře peníze. Ukázalo to jednání Obvodního soudu pro Prahu 6, na které v sobotu upozornil server Novinky.cz. Podle zatím nepravomocného verdiktu si má hlavní aktér odsedět 2,5 roku ve vězení, další dva komplicové dostali podmínky. Na lékaři proklínaném v médiích se rozhodla přiživit partička ze severu Čech. Dva muži a jedna žena.

Nabídka zněla lákavě.

Muž, který se vydával za spolupracovníka slavného pražského advokáta, nabízel nejen vedení sporů s médii, ale také důkladné využití výpovědi korunní svědkyně prokazující lékařovu nevinu. Muž, který doktora oslovil, je prý právníkem, který kauzu připraví načež pak do případu vpadne zmiňovaný slavný advokát, jenž s celou vahou svého jména dotáhne věc do vítězného konce.

Slibované právní pomoci při zúčtování s novináři a při prokazování neviny, o níž je on sám nadále přesvědčen, se ale Havránek nedočkal. Jen platil a platil za údajně poskytované služby, až přišel o čtyřsettisícové úspory.

Člověk nečekaně spadlý na dno a stojící proti všem, avšak přesvědčený o své pravdě, prý otázku peněz neřeší, pokud mu někdo nabídne zastání. Zvlášť když jeho vystupování působí velmi důvěryhodně a zcela reálně, takže nejde jen o slepou víru.

Když lékař pochopil, že falešní právníci pouze inkasují peníze, ale nepodnikají nic, aby mu pomohli, kontaktoval policii. Poslední jednání se už odehrávala pod dohledem kriminalistů a spadla klec.

Samotné zákroky na dětském oddělení klatovské nemocnice, jejichž propírání kauzu odstartovalo, nadále zůstávají předmětem šetření. Kauza je vedena jako prošetřování podezření ze způsobení těžké újmy na zdraví.