Do roku 2016 vstoupilo jako spolek s názvem Občanské sdružení Rousínov, z. s., se 33 řádnými členy.

A protože se blíží oblíbený letní festival Rous, letos s číslovkou 18 (začíná už v pondělí 8. srpna), požádali jsme o rozhovor Ludmilu Faflíkovou, předsedkyni Občanského sdružení Rousínov, které už po léta tuto akci pořádá.

Nejprve se chci ale zeptat na váš spolek. Která z aktivit z poslední doby se podle vašeho názoru hodně povedla?
Jednoznačně se, myslím, povedl masopust. Účastnilo se ho hodně masek. Některé jsme dokonce našili.

Jak postupuje rekonstrukce bývalé školy?
Jde pomalu kupředu. V loňském roce jsme požádali o grant na vyvložkování komína ve škole a dostali jsme ho. S žádostmi o takzvané „malé" granty bylo naše sdružení zkrátka úspěšnější. Pomohly i sponzorské dary. V průběhu let se podařilo vyměnit veškerá okna, osadit nové okapy.
O peníze na vyvložkování druhého komína jsme požádali teď Nadaci Občanského fóra do programu Opomíjené památky. Tam jsme poměrně dost úspěšní.

A řekli jsme, že pokud se nám nepodaří sehnat peníze, tak budeme muset začít s opravami sami, i když profesi neovládáme. Takže jsme začali škrábat stěny, že si je vyštukujeme a vymalujeme sami. Členové sdružení například také sami odvodnili sklepy a položili odvodňovací betonové žlaby kolem budovy, provedli některé stavební úpravy v přízemní části, včetně přípravy na osazení dřevěných vrat z boku. Kolem školy i uvnitř se pravidelně uklízí a shrabává listí. Jako priorita se nyní jeví obnovit vodovod, kdy se nejprve musí vyčistit studna, a elektroinstalace.

Chcete něco touto cestou členům spolku vzkázat?
Chci jim poděkovat. Poděkovat za nadšení, pomoc a stovky hodin dobrovolnické práce. Díky ochotným lidem jsme uskutečnili mnoho zajímavých a prospěšných akcí, na další se chystáme.

A tak se dostáváme k Rous 18. Co letos pro návštěvníky vaší stodoly a zahrady chystáte?
Organizace je stále stejná. Jedeme v osvědčených kolejích. To znamená, že budou každý den odpoledne od dvou do čtyř řemeslné kurzy: keramika, dřevořezba, drátkování, malování na hedvábí a plátěné tašky, výroba šperků, pletení ze slámy, floristika, zdobení dortíků polevami, sítotisk. Kurzovné je sto korun na dvě hodiny, s tím, že u některých lektorů je nutno si připlatit na materiál. U kurzu keramiky je kapacita omezena na šestnáct účastníků denně. Je to pořád takové příbuzné tomu, co děláme celá léta. Aktivity, které mohou dělat děti i dospělí.

Jsou v tomto ohledu nějaké změny či zajímavosti?
V rámci dřevořezby se budou dělat budky pro ptáky, takže to bude takové tematické. Letos naší dvorní lektorku keramiky Mirku Maierovou nahradí učitelka Eva Pelcová ze Základní umělecké školy Rakovník. Paní Mirka se nemůže zúčastnit ze zdravotních důvodů. Vyrábět se budou skleněné perly a šperky z nich. Děti si určitě přijdou na své při práci s polevami na zdobení dortíků. To bude naštěstí jen dva dny, protože to by mě asi maminky zabily (smích), že děti moc mlsají.

A večerní programy?
Snažili jsme se o to, aby každý večer byl ve znamení jiného žánru. Začínají v osm hodin večer. Když budu konkrétní, tak u nás ve stodole zahrají Five Rivers Blues band z Plzně, Pavel Sedláček s kapelou Cadillac. To je jednak náš letitý kamarád a jednak rokenrol prostě milujeme. Byl u nás naposledy zhruba před šesti lety, což je dávno, takže se na něho těšíme. A nesmí chybět kapela Falešná ozvěna.

Naprostou novinkou je rousínovské amatérské divadlo.
Spolek se jmenuje RUM – Rousínovští umělci. Máme úžasnou režisérku. Pochopitelně amatérku, tak jako jsme my všichni členové našeho nového divadelního spolku. Je to Marta Konvalinková. Už v loňském roce nastudovala s náhodně vybranými lidmi pohádku Sůl nad zlato. Měli jediné představení, které bylo ohromně úspěšné. Bylo fajn sledovat lidi, které znáte jako své sousedy a kamarády, jak se převlékli do kostýmů, nalíčili a hráli, recitovali… Byla u toho spousta legrace, trémy. Po premiéře nechyběly květiny ani ovace. Možná vzniká nová tradice.

A v rámci Rous se bude hrát…
Marta vybrala další pohádku – Chytrou horákyni, kterou sama přepracovala, napsala scénář. Teď se představení zkouší a premiéra už se blíží. Je naplánována na pátek, což je spolu se sobotou návštěvnicky nejlepší den.
V sobotu odpoledne od čtyř hodin uvítáme divadélko Z Fleku z Rakovníka. Zahrají pohádku O kohoutkovi a slepičce pro nejmenší děti. Doteď vždy přijelo Divadélko Pod Branou z Rakovníka, ale ti letos nemohou, tak za sebe našli náhradu.

Vraťme se ještě na začátek týdne.
Přijede Petr Jablonský – imitátor, bavič a herec. A před ním ještě zahraje amatérská skupina ze Sence – Veverák.
Ve středu čekáme Divadelní společnost Kejklíř s pohádkou Tři zlaté vlasy děda Vševěda.