„Nesl by název Rok poté," řekl Václav Pšenička, starosta obce Senec, a jedním dechem dodal: „Poděkování patří všem, kteří se na přípravě a průběhu koncertu podíleli. Koncert splnil své poslání. Děkuji také všem návštěvníkům koncertu za jejich účast a dobrovolný příspěvek na zakoupení prostředků, které zmírní následky případné další povodně."

Na návsi se podle odhadu sešlo okolo dvou set padesáti návštěvníků. Místní a také vystupující se shodli, že takovou návštěvu ani nečekali. Kromě dobrovolného peněžitého příspěvku se také konala na koncertu dražba, a to fotbalových dresů nejznámějších českých klubů SK Slavia Praha a AC Sparta Praha.

Během večera na pódiu vystoupil Milan Zimmermann, poté jej vystřídala skupina Falešná ozvěna. I přesto, že se jednalo o benefiční koncert, museli se organizátoři vypořádat se stížností. Na místo dorazila velmi krátce po dvaadvacáté hodině policejní hlídka s tím, že jí bylo nahlášenou rušení nočního klidu.

„Vše jsme měli řádně povolené, a to až do půlnoci. Kapela skončila ještě dříve," vysvětlil Václav Pšenička. „Jde o to, pokusit se vybrat pomocí dobrovolného příspěvku co nejvíce peněz na nákup prostředků k likvidaci škod a pomoci tak postiženým povodní. Že i u nás taková voda může přijít, jsme se přesvědčili nedávno," řekl před koncertem jeden z hlavních iniciátorů Zdeněk Jílek.


Nečekali jsme to. Koncert jsme si užili

Benefiční koncert Senec nad vodouSenec, malá, klidná vesnička, většinou zde nevidíte ani živáčka, lišky tam dávají dobrou noc, kolik tam asi může přijít lidí, budeme hrát sami pro sebe, říkal jsem si před sobotní benefiční akcí. Moje předsudky byly naprosto mylné. V Senci to ten večer pořádně ožilo. Na místní návsi vyrostlo provizorní bytelné pódium, které by s jistotou vydrželo i další velkou vodu, kolem dokola stály stánky s pivem, výborným gulášem a masem na grilu.

Do Sence proudily davy lidí, skoro jako červnová velká voda. Hned ze začátku to rozbalil místní DJ unicycle alias Ondřej Jílek se svým diskotékovým remixem, potom dorazil i známý Milan Zimmermann se svou kytarou, a když už se stmívalo, naběhli jsme na pódium i my z Falešné ozvěny.

Hudba prý byla slyšet široko daleko, a všude se najdou lidé, kteří asi hudbu nemají rádi, proto hned pět minut po desáté přijela na ohlášení rušení nočního klidu policie. Ovšem celá akce byla naštěstí řádně ohlášena až do půlnoci, takže se vše obešlo bez potíží.

Za zády reflektory, před námi kotel skoro jako na rockovém festivale. To jsem opravdu nečekal, a o to více jsem si s kapelou tento koncert užil. Uteklo to jako voda a blížil se konec, který nám stále svým skandováním oddalovalo nenasytné publikum. Ne nadarmo se říká, že krásné okamžiky utíkají rychle. Ten večer se šlo spát s dobrým pocitem, nejen kvůli pěkně odehranému koncertu, ale hlavně proto, že se podařilo vybrat sumu, která předčila všechna očekávání. Když jsem potom na kole odjížděl domů, věděl jsem, že Senec byl a bude opět nad vodou.

Michal Beneš, autor je členem skupiny Falešná ozvěna