Na našem okrese chybí nejvíce lidí v kvalifikovaných oborech, jako je svářeč, elektrikář nebo řidič vysokozdvižného vozíku. „Největší zájem mají zaměstnavatelé o stavební dělníky, dělníky do výroby, řidiče nákladních automobilů, montážní dělníky, kuchaře, svářeče, prodavače. Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory. Zaměstnavatelé se nejčastěji potýkají s problémem najít kvalifikované zaměstnance,“ sdělila pro Rakovnický deník ředitelka Úřadu práce v Rakovníku, Jitka Ledvinová.

To zaznamenaly i agentury práce, na které se zaměstnavatelé obracejí čím dál častěji. Největší problém je podle nich v tom, že zaměstnavatelé ještě stále moc nechtějí nabírat čerstvé absolventy bez praxe. A naopak kvalifikovaní lidé s praxí dosáhnou většinou ve stávajícím zaměstnaní na plat, na který by se museli u nového zaměstnavatele znovu vypracovat. „Firmám se snažíme poradit, jak si zaměstnance, v oborech které se nedaří dlouhodobě obsadit, sami vychovat a zaškolit,“ vysvětlila Adéla Černá, z personální agentury Manpower Rakovník. A některé firmy zjistily, že je to jedno z nejefektivnějších řešení. „V posledních letech firma investovala velké prostředky na zvyšování kvalifikace svých zaměstnanců. Byl také zaveden kvalifikační příplatek, který by měl zaměstnance profesně posouvat a samozřejmě i zvyšovat jejich mzdový příjem,“ sdělila manažerka komunikace ve společnosti Lasselsberger, Pavla Nováková.

Rakovničtí tenisté pořádají pravidelně každý rok klubový turnaj Máca cup.
Rakovničtí tenisté hrají už přes sto dvacet let

Na nízkou zaměstnanost reagují firmy zvýšením platů a nabídkou nejrůznějších benefitů nebo náborových příspěvků. Největší rakovnické firmy nabízejí svým zaměstnanců až okolo třiceti možných benefitů. Mezi nimi je například očkování proti chřipce, výhody telefonního operátora pro členy rodiny zaměstnanců, zdravotní programy nebo několik dnů dovolené navíc. „Náborový příspěvek v současné době nemáme, ale máme odměnu pro stávající zaměstnance, který přivede nového kolegu,“ uvedla personální manažerka ze společnosti Eberspächer, Michaela Keimarová.

Na nízkou poptávku po volných pracovních pozicích reagují firmy také zvyšováním platů. „V databázi volných pracovních míst Úřadu práce České republiky na kontaktním místě Rakovník je z celkového počtu 939 evidovaných pozici, devatenáct pracovních pozic od deseti zaměstnavatelů, kde je nabízena mzda vyšší než 30 000 korun měsíčně,“ uvedla Ledvinová. Jde především o specializované obory, jako vedoucí technolog, lékař se specializací, ekonom, exportní manažer, ale i řidiči a svářeči.

Podle agentur práce je velikou výhodou v získání nových zaměstnanců také svozová doprava. „Lidé, kteří se u nás zajímají o práci, nechtějí nikam dojíždět. Svozová doprava je pro ně veliký bonus,“ řekla Černá. Některé firmy cílí také do Ústeckého kraje, kde je nezaměstnanost podstatně vyšší než na Rakovnicku. A právě díky svozové dopravě, mohou uchazeče z jiného kraje zaměstnávat i na Rakovnicku.

Ve čtvrtek odpoledne ocenili na rakovnické radnici pečovatelku roku, a to ve dvou kategoriích. Pečovatelka v terénních službách a pečovatelka v pobytových službách.
Starosta předal ocenění Pečovatelka roku 2017