Společnost Člověk v tísni pořádá v listopadu v pořadí již čtvrtý ročník projektu Příběhy bezpráví.
Projekt zavítá i tentokrát do dvou rakovnických škol.
Studentům Gymnázia Zikmunda Wintra v Rakovníku a žákům 3. Základní školy v Rakovníku prostřednictvím filmových projekcí a následných debat přiblíží poválečné období našich dějin.
„Poměrně často zaznívá, že mladé lidi období komunistického Československa nezajímá. Naše dosavadní zkušenosti přitom jednoznačně potvrzují pravý opak. To, že se ve škole často nedozvědí téměř nic o komunistické ideologii ani o zločinech její nositelky, strany, která má své zástupce v současném českém parlamentu, není jejich chyba. Je to chyba vzdělávacího systému,“ říká ředitel projektu Příběhy bezpráví Karel Strachota.
Do prvního ročníku projektu se zapojilo 360 základních a středních škol, v minulém ročníku stoupl jejich počet na více než 590.
Čtvrtý ročník poběží podle osvědčeného scénáře z předcházejících ročníků a přinese navíc i několik novinek.
Stejně jako v minulých dvou letech získá každá škola, která se do projektu přihlásí jeden film dle vlastního výběru zdarma pro trvalé užívání. Projekt školám v letošním roce nabídne dokumentární filmy: Přerušené jaro – Srpen jako kladivo, Muž, který přecenil českou duši, dále hraný film Swingtime. Novinkou je zařazení dvou trezorových filmů. Jedná se o snímky Tichoa Deset bodů.
Po filmové projekci naváže debata s hosty, kterými mohou být pamětníci, historikové či filmaři.
Zítrav půl jedné odpoledne navštíví 3. Základní školu v Rakovníku František Zahrádka, člen Konfederace politických vězňů v Příbrami. Promítán bude film: Muž, který přecenil českou duši aneb Útěky Josefa Brykse.
Další promítání bude 18. listopadu v deset hodin dopoledne na Gymnáziu Zikmunda Wintera. Studenti shlédnou film: Přerušené jaro – Srpen jako kladivo. Hostem bude František Povolný - ředitel rakovnického muzea.
V listopadu se uskuteční i celá řada doprovodných akcí. Jednou z nich je výstava nazvaná Příběhy bezpráví – cesta ke svobodě, která se bude konat od 31. října do 17. listopadu 2008 pod sochou sv. Václava na Václavském náměstí v Praze, a která připomene různé formy aktivního vzdoru proti komunistickému režimu.
V symbolickém labyrintu bude zachyceno například rozšiřování protikomunistických letáků a ilegálních časopisů, působení ozbrojených, diverzantských, převaděčských a špionážních skupin, činnost podzemní církve, vzpoury v lágrech, protestní sebevraždy, vydávání samizdatu, nezávislé iniciativy, petice a happeningy.
„Výstava je zaměřená na přiblížení osudů lidí, kteří komunismu vzdorovali, kteří se při vědomí značného osobního rizika rozhodli, že nebudou jen nečinně přihlížet, ale že budou konat. V celém národě byl takových lidí jen malý zlomek. To je jen o důvod víc, abychom jim věnovali pozornost a projevili jim úctu. Jejich odhodlání a odvaha jsou v mnohém inspirativní i pro dnešní svět,“ říká ředitel projektu Příběhy bezpráví Karel Strachota.
Informace o projektu naleznete na webových stránkách www.pribehybezpravi.cz.