Tím je osobnost Františka Cafourka a jeho, zejména, fotbalový život. Autor, syn Františka Petr Cafourek, v knize vzpomíná na otce, jeho život, sportovní aktivity i dobové dění, a společně s dalšími přáteli a pamětníky tak poutavě mapuje rakovnický fotbal v dobách válečných a socialistických. František propadl kopané už v raném mládí, kdy sledoval mače tehdejších tří klubů z města raka – SK Rakovník, SK Olympie a SK Vinohradský. A právě jeho oblíbenci z Olympie Stanislav Ressa a Josef Čadek jej ke kožené meruně přivedli. A tak poprvé oblékl dres Olympie.

Postupně se na rakovnického fotbalistu jeho sportovní hvězda usmívala více a více. S Olympií stoupá vzhůru, zahraje si proti Plzni, Brnu i nazapomenutelná rakovnická derby, jeho talent však neuniká oku fotbalových skautů, a tak časem následoval přestup do Teplic, seznámení s fotbalovými ikonami své doby, ale i odmítnutí slávistického dresu, až v roce 1948 přišel návrat do rakovnické Olympie a v padesátých letech nucené začlenění jeho srdečního klubu, ovšem už přejmenovaného jako Velo Stadion, do Spartaku Rakovník. Přesto na kopanou nezanevřel a sportem žil i dále. Až do své smrti v roce 1967, kdy už jako trenér dorostu Lokomotivy Rakovník dostal nabídku trénovat tehdejší první mužstvo největšího rakovnického klubu. To už ale nestihl…

Publikaci doplněnou konkrétními vzpomínkami kamarádů a známých, řadou fotografií i ilustracemi Libora Daenemarka můžete koupit v Copy Centru Cafourek v rakovnické Nádražní ulici.