"Sex, drogy a rock’n’roll" byl jednu dobu slogan, k němuž se hlásily milióny mladých lidí po celém světě. Ne vždy, ale může být spojení sexu a drog dobrým rozhodnutím.

Na rizika, která jsou spojena s touto mnohdy osudovou kombinací, se snažil upozornit komponovaný pořad v Domě dětí a mládeže v Rakovníku s názvem Drogy a sexuální výchova. Se studenty rakovnických středních škol hovořili odborníci na tuto problematiku, a to sexuolog Radim Uzel a psycholog Ivan Douda. O kulturní vložku se postaral zpěvák Ivan Hlas.

Fetální syndrom

Hovořilo se například o nepříliš známém, ale o to nebezpečnějším fenoménu, jako je fetální alkoholový syndrom. Ten se může týkat kromě dětí matek alkoholiček také v případě nerozvážnosti dětí zcela normálních dívek.

Odborníci se shodli: “To nebezpečí je v tom, že může postihnout i dítě, jehož matka není žádná alkoholička. Může se jednat o běžnou dívku, která chodí o víkendech na bouřlivé diskotéky a nadměrně pije, aniž by tušila, že je těhotná. V prvních měsících těhotenství působí na vyvíjející se plod i jednorázový příjem většího množství etylalkoholu.“

Rada tedy zní: Pokud začnete sexuálně žít a k tomu popíjet, nezapomínejte používat antikoncepci. Ivan Douda zdůraznil: „Opijete se a neštěstí je hotovo. Tak závažná poškození u dětí neznáme ani u matek, které jsou na heroinu či kokainu.“

Projevy

Nemoc se projevuje třeba charakteristickým vzhledem dítěte, jako je třeba plochý, široký nos, nedostatečně vyvinutá rýha horního rtu.

Především ale také postižení centrálního nervového systému: mentální retardace, hyperaktivita, neurologické odchylky. A také snížená pohyblivost v kloubech končetin a tak dále.

Alkohol je tou nejrozšířenější drogou. Nepodceňujme jeho naprosto nesmlouvavou ničivost.