Na to, že severoamerický strom liliovník tulipánokvětý roste v nedalekém Svojetíně na zahradě, nás upozornila sama jeho majitelka. A důvod k tomu měla opravdu velký.

Tento strom, který ve své domovině dorůstá až 50 metrů výšky, se do Evropy dostal v roce 1663 a až téměř o dvě stě let později byl jeho první jedinec vysazen v zámecké zahradě u Hluboké nad Vltavou. Dnes se několik málo exemplářů najde třeba v Brně nebo Českém Krumlově, ale také ve Svojetíně na Rakovnicku. Nejen, že tam strom, který svůj přívlastek získal podle tvaru květů připomínajících žluté tulipány, také roste, ale i nádherně kvete. Stejně jako v televizní reportáži. Někdy se ale označuje jako liriovník, to zase podle tvaru litů, které připomínají tento hudební nástroj. Ostatně jeho latinský název zní liriodendron tulipfera.

„Strom jsme koupili asi tak před třinácti lety a tehdy měl třicet centimetrů. Během té doby, co tu roste, jsme ho už jednou stěhovali. Dnes má přibližně sem metrů. Že ale pokvete takhle brzy, to jsme vůbec nečekali,“ řekla nám majitelka paní Zelenková.

Strom kvete velmi sporadicky, údajně tak nejdříve ve svých pětadvaceti letech. Ten svojetínský rozkvetl po třinácti. Zlutooranžové kalichy květů nejsou mezi hustými listy na první pohled příliš nápadné. Když se ale podívá člověk lépe, odhalí nejen tuto krásu i řadu dalších zárodků budoucích květů.
Liliovník, ač je parkovým stromem, je i ceněným zdrojem dřeva pro nábytkářský průmysl. To ale ve své domovině.

Na udržované svojetínské zahradě paní Zelenkové však liliovník není jediným zástupcem dalekých exotických krajů. Najdete tu třeba japonský javor, juku a další zajímavé rostliny. Kvetoucí liliovník ale považuje majitelka za svůj dosud největší pětitelský úspěch.