Hned po otevření volebních místností po čtrnácté hodině doslova nával voličů. Členové volebních komisí na Rakovnicku se shodují, že takový zájem o první kolo prezidentských voleb ani nečekali. Přímo v Rakovníku přišlo do sobotní desáté hodiny volit 6483 lidí, což je 54,71 procenta místních voličů.

„Lidí chodí opravdu hodně a je mnohem větší zájem než v jiných volbách," potvrdila místopředsedkyně komise volebního okrsku 4 v Mateřské škole Klicperova v Rakovníku Martina Šmídová.

Velký zájem byl i v rakovnické knihovně, kde se nacházejí volební okrsky 14 a 6.

Mnohem více lidí přitom mířilo do okrsku 14. „Kolem druhé hodiny tu byly fronty. Chodí spíš starší, ale bylo tu i pár mladých,“ řekla jedna ze členek komise a posteskla si, že si lidé stále pletou okrsky, jinak je ale průběh voleb hladký.

Před volbou hod peněženkou na dálku

V okrsku 6 tolik štěstí na voliče alespoň mezi 14. a 15. hodinou neměli. „Jeden pán před nás dokonce vzteky hodil peněženku, ať si občanský průkaz najdeme samy, že chtěl jít volit jinam, asi jsme se mu nelíbily," zavtipkovala nejmladší z pohledných členek komise.

Nebývalý zájem byl pak ve volebním okrsku v domě dětí a mládeže. Za první hodinu tam přišlo odvolit 104 voličů ze 713.

„Byla tu jedna humorná scéna, kdy přišla dvojice voličů poměrně dost posilněná, asi byli nervózní z voleb, tak jsme jim tu museli všechno vysvětlit, kam mají jít, kam vhodit lístek. Pán měl potřebu tam něco zaškrtnout, abychom prý věděli, koho volí. My jsme mu vysvětlili, že každý kandidát má svůj volební lístek, a tak poznáme, koho volil," usmívala se zapisovatelka Kateřina Hradilová.