Od časného rána se zaplnila Botanická zahrada při SZeŠ v Rakovníku dětmi, které se zajímají o přírodu. Sjelo se sem na stopadesát dětí z deseti základních a dvou středních škol na Rakovnicku. Každá škola mohla vyslat nanejvýš čtrnáct žáků. Ti byli rozděleni podle věku do čtyř kategorií. Mezi nimi byli už ostřílení bojovníci, kteří přijeli soutěžit poněkolikáté.

Pro zajímavost měla soutěž několik částí. Účastníci si nejenom lámali hlavu nad otázkami z přírody. Ti starší se navíc mohli dozvědět zajímavé věci na přednášce Josefa Jedličky „Ochrana přírody v CHKO Křivoklátsko“. Mladší si zase zahráli zábavný kvíz „EKO– riskuj“. V něm zaznívaly záludné otázky typu: Jaký hlodavec nemá rád pohádku Tři oříšky pro Popelku? Nebo: Jaké ministerstvo má nově na starosti ochranu přírody? Děti si zaslouží pochvalu. Většinu odpovědí tipovaly dobře.

Dalším úkolem bylo určit vycpaná zvířata a ptáky. Poznat ty známé nebyl problém, ale o některých se muselo přemýšlet.

Na botanické zahradě čekalo dvacet stanovišť se soutěžními otázkami a praktickými úkoly. Každou dvojici potrápilo něco jiného. Někteří trochu plavali v poznávání rostlin na obrázcích. Jiní váhali nad určením trav v botanickém systému. Nejvíce přemýšlení stálo vzpomenout si na významné dny pro životní prostředí. Věděli byste například, kdy OSN vyhlásila Den biologické rozmanitosti?

Již tradiční a povedenou akci pořádala Botanická zahrada v Rakovníku, SZeŠ Rakovník a Dům dětí a mládeže v Rakovníku. Výsledky soutěže přineseme v pátek.

AUTOR: ŠÁRKA HOBLÍKOVÁ