Velice všímaví rakovničtí občané objevili mezi hejnem kachen divokých podivné zvíře, které je kachnám podobné, avšak liší se velikostí a také zbarvením.

„Spolu s mnoha dalšími občany jsem sledoval na Rakovnickém potoce nám neznámého ptáka,“ uvedl Pavel Štěpánek z Rakovníka. Ten navíc neváhal, neznámého ptáka vyfotografoval a snímky zaslal na mailovou adresu redakce Rakovnického deníku.

Podobně zareagovali i další občané Rakovníka, kteří nás doslova začali bombardovat dotazy ohledně živočicha neznámého v našich klimatických podmínkách.

Promovaný biolog a také člen zastupitelstva města Rakovník Václav Laňka přiblížil informace o „neznámém“ návštěvníkovi. „Je to husice egyptská, dříve se jí říkalo husice nilská a její odborné jméno je Alopochen aegyptiacus. V 18. století hnízdila i na Dunaji, dnes je častá po celé Africe. Není to tažný pták a u nás bývá vídána u chovatelů okrasné vodní drůbeže,“ informoval biolog Václav Laňka.

Z tohoto důvodu se také řada lidí domnívá, že by se mohlo jednat o jedince, který ulétl ze zajetí. Avšak podle Václava Laňky tomu tak není. „Chovatelé, případně zoologické zahrady, je chovají ve volných výbězích hrazených nízkým plotem a pak musí být nutně křídlované, tedy odstraní se část křídla a pták nemůže létat, avšak tato husice má křídla celá,“ dovysvětlil Václav Laňka.

I podle očitých svědků tento návštěvník často volně létá nad potokem. Proto byla možnost, že pták utekl ze zajetí, vyloučena. Václav Laňka, promovaný biolog, je názoru, že husice mohla přiletět z Velké Británie. „Uměle byla zavedena ve Velké Británii, takže je docela možné, že se jí tamní podnebí znelíbilo a rozhodla se vydat na dalekou cestu do své původní domoviny. Rakovník se jí zřejmě stal takovou zimní zastávkou s jistotou získání potravy. Uvidíme, zda se vydá s jarem dále, nebo tu zůstane. Určitě se jděte na ni podívat, mezi kachnami ji určitě poznáte,“ řekl závěrem Václav Laňka.