Nový český film Lidice se bude z velké části natáčet v Mladé Boleslavi v prostředí bývalého vězení na Náměstí republiky, kdeve čtvrtekpadla i první slavnostní klapka. V rukou ji držel ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg, jenž slovy „Zdař Bůh!“ oficiálně zahájil natáčení.

Ministr byl pozván, aby symbolicky zopakoval akt svého stryce Francise Schwarzenberga, který byl v roce 1957 hlavním řečníkem na slavnostnim odhalení pomníku v americkém městečku Lidice poblíž Chicaga.

Děj filmu je napsán podle skutečné události a předlouhou mu bylo Nokturno Zdeňka Mahlera. Původně měl přijít do kin už tento rok pod režisérskou taktovkou Alice Nellis. Ta však onemocněla a na režisérském křesle ji vystřídal Petr Nikolaev.

Lidickou tragédii snímek přiblíží přes mezilidské vztahy a přes příběh lásky, která stála na začátku celého příběhu.

Karel Roden si zahraje ústřední postavu Františka Šímy, lidického rodáka, jenž kvůli svému nemanželskému poměru zabije nešťastnou náhodou ve rvačce jednoho ze svých synů. Je posléze zatčen a odsouzen.

Během jeho pobytu ve vězení má jiný obyvatel vesnice, Pepík Fiala, nemanželský poměr s Aničkou a maskuje ho předstíraným odbojem proti okupaci. Jeden jeho dopis se dostane k rukám Gestapa v době po atentátu na Heydricha, je špatně pochopen a Lidice jsou vypáleny, obyvatelé popraveni.

Šíma se ve vězení nic nedozví a to více je pak šokován při návratu do rodné vsi. Zůstává tak paradoxně jediným přeživším mužem z Lidic.

Na slavnostní premiéru Lidic se mohou diváci těšit 9. června 2011. Nacisté10. června 1942 obklíčili do té doby zcela neznámou středočeskou obec s úmyslem zcela ji srovnat se zemí. Jejich běsnění zaplatilo životem 192 mužů, 60 žen a 88 dětí.

K filmu bude už v prosinci tohoto roku vydán soundtrack obsahující 12 skladeb, jejichž autory jsou například Richard Krajčo, Dan Bárta, nebo Jan Budař, jenž ve filmu ztvárňuje jednoho ze spoluvězňů hlavní postavy.

Rozhovory s Karlem Rodenem a Janem Budařem si můžete přečíst v sobotním vydání Kladenského deníku.