VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Miroslav Pangrác slaví životní jubileum

Rakovník - Čp. 230 ve Vysoké ulici v Rakovníku bychom neměli míjet bez povšimnutí. Právě tady se v roce 1924 narodil Miroslav Pangrác, naše bezesporu nejvýraznější osobnost v umění malířském a sochařském, na kterou je Rakovník právem hrdý.

14.10.2009
SDÍLEJ:

Miroslav PangrácFoto: Deník/Miroslav Elsnic

Autor mnoha podobizen, portrétů, bust a soch slavných osobností – T. G. Masaryka, Karla Čapka, Jiřího Wolkra, Otýlie Beníškové, Karla Havlíčka Borovského, Bedřicha Smetany, K. V. Raise, Antonína Slavíčka, Josefa Zítka, Františka Ženíška, Emila Buriana, Karla Koubka, Jana Rennera, Karla Mejstříka, Vladimíra Komárka, Jana Otta a mnohých dalších.

A na kterou svoji práci je Miroslav Pangrác nejvíce pyšný? Určitě je výběr těžký, ale přece jen – Na tu svoji Hudbu. Samozřejmě. Jak nejlépe ztvárnit náhrobek Františka Škroupa, autora hudby naší národní hymny? Hudba. Dívenka jako hudba v probouzejícím se českém národě, mladičká, s lyrou v ruce a jako by naslouchající vzdálené české písni. Socha Hudby Miroslava Pangráce byla v Rotterdamu odhalena roku 1961.

Miroslav Pangrác v pátek 16. října oslaví nádherné životní jubileum. Věk mu nic neubírá na elánu, bystrosti, nápadech a chuti.

Jsem moc rád, že jsem teď mohl pracovat na Tylovi. Že jsem udělal Škroupova kamaráda, který zase k naší krásné hymně napsal slova. Jsem rád, že ve svém pozdním věku ještě můžu něco dělat.

Jak je to dávno, co se mladý Mirek rozhodoval – Malířství? Sochařství? Naštěstí se práce obojího prolínají a koneckonců i nedávná Mistrova výstava zastavovala kroky návštěvníků jak u soch a plastik, tak u obrazů, vystihujících krajiny a zákoutí všech milých míst, jež k životu Miroslava Pangráce patří. O co více pak překvapily obrázky nové, současné.

Realistických obrazů mám stovky, a tak jsem si říkal - když už jsem v tomto období, kdy se realismus trošku popírá, ovšem nesprávně, tak jsem se pustil do jakési abstrakce. I tady ale vycházím z přírody, z různých přírodních motivů. Miroslav Pangrác. Umělec. Citlivý, vnímavý, nemíjící nic, co s kulturou a uměním souvisí. Ovšem s uměním opravdovým.

Já už jsem starý a jsem rád, že jsem odkojený naší krásnou výtvarnou kulturou – Štursa, Myslbek, Švabinský, Kremlička… V hudbě zase Dvořák, Smetana, Fibich… Je několik našich velikánských kumštýřů, kteří ještě čekají, že budou odhaleni, že budou naším národem chápáni. Umění má člověka dojímat a dávat radost. Bohužel, dnes je spíše kult ošklivosti. Umění šokovat. Umění je krásný, ale musí to být opravdu umění. Aby v něm bylo kus poezie. Aby když jde člověk z výstavy či koncertu, měl v srdci a v duši krásný pocit, dojetí, radosti, že jste zažili něco pěkného. Umění má člověku dávat potěšení…

Vážený Mistře, milý pane Pangráci, k Vašim krásným narozeninám přicházíme s přáním všeho nejlepšího. Přejeme Vám především zdraví a chuť dále nám dávat tu možnost poznávat, co je to umění. Umění, které dojímá a dává radost. Umění, které těší.

AUTOR: Monika Pokorná

Místo události:
14.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Starosta Rakovníka Pavel Jenšovský (ČSSD)

Starosta Jenšovský k výsledkům ČSSD: Chybí nám od krajské úrovně lídři

Miroslav Samaš (ANO).

Výhra ANO ve volbách? Radost i závazek, míní rakovnický místostarosta

Je to nářez, hodnotí propad ČSSD ve volbách starosta Nového Strašecí

Nové Strašecí – Propad ČSSD v letošních parlamentních volbách zaskočil nejen jeho kandidáty a voliče. „To si snad ani nezasloužili,“ zhodnotil v bezprostřední reakci opoziční kandidát a bývalý starosta Rakovníka Zdeněk Nejdl (kandidoval za ODS). Jak nesou překvapivé výsledky členové sociální demokracie?

Rakovničtí hokejbalisté nestačili na Sudoměřice

Rakovník /FOTOGALERIE/ - Hokejbalistům z dalekých Sudoměřic vyšla odveta za týden starou porážku 2:5, kterou jim připravili ráčci a na vlas stejným výsledkem tentokrát domácí Rakovník porazili.

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

Letošní parlamentní volby táhnou. Seniory i mladé

Rakovník /FOTOGALERIE/ – Letošní volby do Poslanecké sněmovny, které odstartovaly úderem páteční čtrnácté hodiny, se mohou podle dosavadních průzkumů pochlubit silnou účastí. Někde se na jejich začátek dokonce čekalo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení