Tak zněl vzkaz starosty města Rakovník Zdeňka Nejdla vojenským veteránům. Během pátečního dne se totiž v kasárnách 152. vojenského ženijního praporu Rakovník uskutečnila pietní akce ke Dni válečných veteránů (ten připadá na 11. listopad).

„Je to den, jehož smyslem je připomenout si klid válečných zbraní. Právě 11. listopadu skončilo největší utrpení, které si málokdo dokáže představit," řekl velitel štábu major Tomáš Hurta.

A proč právě datum 11. listopadu? Právě 11. listopadu roku 1918 v jedenáct hodin dopoledne zavládlo na všech frontách příměří. Na počest konce války vypálila dělostřelecká děla 101 salv.

Poté se nejen rakovničtí vojáci, ale také vojenští veteráni a hosté vypravili do Urnového háje k pomníku obětí světových válek, aby uctili památku padlých vojáků za zvuku trubky. Nezapomnělo se ani na hrob Petra Šimonka z Janova, jenž se stal první obětí novodobých zahraničních misí. „Zahynul v roce 1991 v Kuvajtu během akce s názvem Pouštní bouře," připomněla Světla Lochovská, předsedkyně Klubu vojenských důchodců, a dodala: „To, že je hrob vedle památníku obětí světových válek, je náhoda. Petr Šimonka sloužil u československé samostatné protichemické jednotky."