Pracovní špičku na polích mají pochvalovští zemědělci, který hospodaří převážně v severní části rakovnického okresu na 1 278 hektarech zemědělské půdy. „Hned po Velikonocích jsme doseli jarní na 92 hektarech sladovnický ječmen. Kombinovaným postřikem pro posílení porostu a herbicidem proti plevelům jsme ošeřili na 400 hektarech potravinářské pšenice a přibližně stejnou výměru připravujeme pro zasetí silážní kukuřice. Nejvíce plno je na 165 hektarech chmelnic, kde jsme podle potřeby seřezávali hlavy a s pomocí brigádníků zavěšujeme drátky,“ řekl jednatel společnosti Ing. Luboš Hejda.

Komár v řepce

„Pro aplikaci kapalných hnojiv a herbicidů používáme po řadu let Agroslužby Ungr ze Slaného. Jejich „komára“, kterého „pilotoval“ Vlastimil Somol, jsme zastihli na poli za obcí Kroučová, kde ke kořenům aplikoval kapalné hnojivo DAM. Jeho spolupracovník Libor Kašpárek, který mu z cisterny doplňoval vodu, při pohledu na porost řepky odhaduje, že při pokračování teplých dnů v dubnu, nakvete v nižší výšce velmi brzy.

Kompaktorem pro kukuřici

Další naše zastavení je na poli u Řevničova traktorista Svatopluk Kačena se silným traktorem Fend připravoval s kombinátorem připravoval patnáctihektarový hon pro zasetí silážní kukuřice. První den měl v zápřahu předseťový kompaktor STROM Swifter SO 5000, který zapůjčil Agroobchod z Nového Strašecí. Takto připravená půda s drobtovitou strukturou je ideálně utužena pro setí. Ing. Hejda se zmínili o výstavbě bioplynové stanice, pro jejíž nakrmení letos podnik bude pěstovat silážní kukuřici na téměř 400 hektarech. Předpokládá, že po dlouhé zimě, která zbrzdila výstavbu o čtvrt roku, by mohl „zahřívací“ provoz začít letos k začátku léta.

AUTOR: Zdeněk Kulhánek