VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Frolík: Pořád se probírám encyklopediemi

Rakovník /ROZHOVOR/ - Zajímavou a rozsáhlou sbírku autogramů a rukopisů významných osobností nasbíral František Frolík z Nového Strašecí.

10.2.2011
SDÍLEJ:

Sběratel autogramů František frolíkFoto: Deník/Šárka Hoblíková

Na výstavě v rakovnickém muzeu můžete „potkat“ rodáky z Rakovnicka, umělce a populární osobnosti z první republiky i ze současnosti. Někteří své úspěchy zažívali již v předminulém století.

František Frolík nevystavuje své poklady proto, aby se sbírkou pochlubil, ale jak sám prohlásil, chtěl známé i méně známé osobnosti představit lidem. Přiblížit jim tváře rakovnického regionu. A opravdu se mu to podařilo.

U každého podpisu či rukopisu je malý medailonek s fotografií člověka. Řazeny jsou podle jednotlivých okresů. Proto přijďte na setkání se známými i méně známými tvářemi. Alespoň trochu nahlédnete do jejich soukromí.

Výstava v mansardě rakovnického muzea potrvá do 20. února.

Co vás přivedlo ke sbírání autogramů a rukopisů?
Možná první autogramy, které jsem získal. Byl jsem na besedě s našimi reprezentanty v cyklokrosu v Novém Strašecí. Potom jsem na delší dobu onemocněl a tenkrát mě napadlo, že bych mohl autogramy sbírat. Tak jsem napsal první dopisy se žádostmi o autogram. Pak už se sbírka pomalu rozrůstala. Bylo to v roce devatenáct set osmdesát čtyři.

Máte ve sbírce autogramy i z první republiky, ty jste zdědil?
Ne, já jsem začal úplně od nuly.

Jak jste je tedy dostal a jak vůbec autogramy získáváte?
Celou dobu jsem členem Klubu sběratelů autogramů České republiky. Několikrát do roka pořádáme setkání členů, různé burzy i autogramiády s osobnostmi. Podpisy od nežijících osob hledám v antikvariátech a internetových aukcích. Některé mám od jejich pozůstalých, na které jsem sehnal kontakty. Něco se dá sehnat prostřednictvím našeho časopisu přes inzeráty. Těm, co jsou ještě mezi námi, jsem hlavně dříve posílal dopisy s žádostí o autogram. Samozřejmě jsem připojil i obálku se známkou. Ve většině případů mi odepsali. Nyní píši minimálně, do zahraničí už vůbec ne.

Některé podpisy jsou i s věnováním. Ty jsou z osobního setkání?
Některé ano. Osobnosti jsem potkal na autogramiádách pořádaných klubem, kdy je pozváno i třicet lidí a ti se podepisují. Párkrát jsem zašel i na koncerty. Někteří lidé mi připsali osobní věnování i do dopisu a mám i řadu osobních dopisů od zajímavých lidí.

Setkal jste se s někým zajímavým, kdo na vás hodně zapůsobil?
Při velkých autogramiádách na to není čas. Stojí tam sto lidí ve frontě a s dotyčnou osobou prohodíte jen pár slov. Vzhledem k charakteru mé sbírky ani těch osobních setkání mnoho není.

Je nějaká oblast, na kterou se specializujete?
Na začátku jsem sbíral všechno. Psal jsem i do Ameriky hercům a sportovcům. Postupně jsem zjistil, že sbírat vše dost dobře nejde. Základ sbírky jsem si ponechal. Z toho jsem si témata vybíral. Někdy mě k němu navedly výstavy, které jsem dělal. Jejich základem byly například osobnosti se vztahem k danému regionu. Tak je tomu i v Rakovníku. Tady vystavuji významné osobnosti, především rodáky ze Středních Čech. Před lety jsem vystavoval v galerii v Lidicích. Tam jsem měl autogramy výtvarníků, spisovatelů, zkrátka všech, co se věnují tomuto tématu. Mám tak rozsáhlou sbírku, že z ní mohu vybrat různé obory lidských činností. Nyní převážně sbírám podpisy osobností, které už nejsou mezi námi.

Kterého autogramu si nejvíce ceníte?
Jeden bych nevybral. Ale z předminulého století mám většinu malířů, kteří se podíleli na výzdobě Národního divadla. Výtvarných umělců mám hodně, trochu se na ně specializuji. Z téhle doby jsou asi nejpopulárnější. Zajímavé jsou také rukopisy všech československých a českých prezidentů. Získal jsem také rukopisy celé rodiny T.G. Masaryka, kromě jeho dvou vnuků. Ti zemřeli hodně mladí. Poměrně rozsáhlá část sbírky je věnována rukopisům výtvarníků, kteří Masaryka nějak ztvárňovali, malířů, sochařů a Masarykových přátel a spolupracovníků.

Který autogram ve vaší sbírce chybí a toužíte po něm?
Opět nemohu vybrat jeden. Vytipoval jsem si asi dvacet autogramů. Ty pak sháním po jednotlivostech. Nedávno jsem úplně náhodou po letech sehnal rukopis Herberta Masaryka. Z Rakovničanů mi chybí například sochař Josef Fojtík.

Co vám sbírání autogramů přináší?
Už léta jsem nepřečetl normální knihu. Pořád se probírám nějakými encyklopediemi. Hledám různé souvislosti mezi osobami. Kdo se kde narodil a podobně. Dozvídám se při tom i něco z historie.

Jak rozsáhlá je vaše sbírka?
Najdete v ní rukopisy ze všech oborů lidské činnosti, malíře, fotografy, sochaře, spisovatele, hudebníky i herce. Celkem čítá moje sbírka asi šest tisíc autogramů či rukopisů.

František Frolík

- žije v Novém Strašecí
- absolvoval stavební průmyslovku
- celý život pracuje u správy silnic a dálnic, nyní ve funkci cestmistra pro Rakovník
- autogramy sbírá od roku 1984

Autor: Šárka Hoblíková

10.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 20 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidiči/strojníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme: řidičský průkaz sk C. Řidičský průkaz sk. E a profesní průkaz výhodou., Nabízíme: služební telefon a auto., Kontakt: tel. 736628345 nebo e-mailem tatra.mrazek@seznam.cz. Pracoviště: David mrázek, 270 07 Mutějovice. Informace: David Mrázek, .

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 20 000 Kč

Zámečníci strojů Zámečník, svářeč. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Lubná u Rakovníka, Kovovýroba Jindřich Pergler je velice dobře zavedenou společností s historií od roku 1989., Hledáme zámečníka, který se nebojí improvizovat, se sklonem k samostatné práci. , Náplň práce je nestereotypní, nejedná se o sériovou výrobu, v náplni práce převažují zakázkové práce v sídle společnosti., Svým zaměstnancům nabízíme výborné pracovní zázemí, flexibilní pracovní dobu s prozaměstaneckým přístupem (jedná se jen a pouze o domluvu mezi zaměstancem a majitelem společnosti Jindřichem Perglerem). , Zaměstnanecké výhody: pracovní poměr na dobu neurčitou, neustálá sebevzdělání a rozvoje v rámci společnosti, pravidelný plat, letní a vánoční mzdové bonusy., Kontakt: Ing. Marcel Perger 777708070, e-mail: marcel.pergler@pinie.cz nebo osobně na provozovně.. Pracoviště: Jindřich pergler, 270 36 Lubná u Rakovníka. Informace: Marcel Pergler, +420 777 708 071.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 15 000 Kč

Truhláři (kromě stavebních) a pracovníci v příbuzných oborech Nábytkář/ka. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt: e-mailem euro@truhlarstvivalis.cz nebo tel. 724146329/313537172 (od 7:00 do 15:30).. Pracoviště: Truhlářství - vališ s.r.o., Rakovnická, č.p. 354, 270 52 Lišany. Informace: Monika Ryšlavá, +420 313 537 172.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 20 450 Kč

Specialisté v oblasti sociální práce Vedoucí oddělení sociálně-právní ochrany dětí odboru sociálně-právní ochrany dětí a sociální prevence. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20450 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň: výkon komplexních činností v souladu se zákonem o sociálně-právní ochraně dětí, především činnosti na úseku kolizního opatrovnictví, náhradní rodinné péče a kurately dětí a mládeže., Platové podmínky : dle nařízení vlády č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě v platném znění (Tř. 11)., Požadavky: vysokoškolské vzdělání v souladu se zákonem č. 108/2006, o sociálních službách, znalost práce na PC (WORD, EXCEL, internet, e-mail)., Výhodou: znalost obecně závazných právních předpisů, dobrá znalost českého jazyka, vykonaná zkouška odborné způsobilosti na úseku sociálně-právní ochrany dětí, ochota řídit služební vozidlo a řidičský průkaz sk. B, praxe v oboru., , Bližší informace na úřední desce MěÚ Rakovník a na internetových stránkách www.mesto-rakovnik.cz, Přihlášky do 31.8.2018.. Pracoviště: Město rakovník- pracoviště na sekyře, Na Sekyře, č.p. 166, 269 01 Rakovník 1. Informace: Renáta Kameníková, +420 313 259 121.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Organizátoři soutěže Jiří Vejmělek (vpravo) s Jiřím Kutílkem (vlevo).

Jiří Vejmělek: Okolo chmele se motám už asi padesát let

Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Ke kauze H-system hodlá kraj přispět statisíci korun

Lesy suchem velice trpí. Opatření se projeví až za desítky let

Rakovnicko – Dlouhodobé sucho a tropické teploty nepůsobí problémy jen lidem a zvěři. Ohroženy jsou také lesy. Problém je hlavně tam, kde je nepřirozená skladba porostů, na místech, kde rostou jehličnany na nevhodných stanovištích.

VIDEO: Sněhurka usnula v kapli Božího těla u chrámu sv. Barbory

Kutná Hora - Pohádku Sněhurka a sedm trpaslíků natáčeli filmaři v anglicko-německé koprodukci v kapli Božího těla u chrámu svaté Barbory.

Sirkou si v přírodě neškrtnete. Ani zapalovačem

Střední Čechy – Na omezení a zákazy, jejichž uplatňování je v době suchých veder logické a většinou plyne z aktivního používání zdravého rozumu, nicméně se je vyplatí připomínat, upozorňují středočeští hasiči. Pravidla pro činnost v přírodě se v celém kraji zpřísňují od nedělní šesté hodiny ranní, kdy po krátkodobé pauze opět začne až do odvolání platit výstraha Českého hydrometeorologického ústavu na zvýšené nebezpečí vzniku a šíření požárů.

Kraj poučí radnice o ochraně před útočníkem

Střední Čechy – Sérii školení v rámci informační a vzdělávací kampaně na ochranu takzvaných měkkých cílů chystá kraj na období od září do listopadu. Měkkými cíli se rozumí místa s běžným režimem provozu a bez zvláštní ochrany, kde se shromažďuje větší počet lidí – od nádraží a veřejných budov (včetně škol a úřadů) přes nákupní centra či tržiště až třeba po sportovní nebo větší kulturní akce. „Cílem“ by se mohla vstát v případě útoku – ať už by se na ně zaměřili teroristé, nebo by tam začala řádit vyšinutá osoba s násilnickým chováním. Chyná kampaň má ukázat, jak se podobně vypjatým momentům vyhnout.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT