Na výstavě v rakovnickém muzeu můžete „potkat“ rodáky z Rakovnicka, umělce a populární osobnosti z první republiky i ze současnosti. Někteří své úspěchy zažívali již v předminulém století.

František Frolík nevystavuje své poklady proto, aby se sbírkou pochlubil, ale jak sám prohlásil, chtěl známé i méně známé osobnosti představit lidem. Přiblížit jim tváře rakovnického regionu. A opravdu se mu to podařilo.

U každého podpisu či rukopisu je malý medailonek s fotografií člověka. Řazeny jsou podle jednotlivých okresů. Proto přijďte na setkání se známými i méně známými tvářemi. Alespoň trochu nahlédnete do jejich soukromí.

Výstava v mansardě rakovnického muzea potrvá do 20. února.

Co vás přivedlo ke sbírání autogramů a rukopisů?
Možná první autogramy, které jsem získal. Byl jsem na besedě s našimi reprezentanty v cyklokrosu v Novém Strašecí. Potom jsem na delší dobu onemocněl a tenkrát mě napadlo, že bych mohl autogramy sbírat. Tak jsem napsal první dopisy se žádostmi o autogram. Pak už se sbírka pomalu rozrůstala. Bylo to v roce devatenáct set osmdesát čtyři.

Máte ve sbírce autogramy i z první republiky, ty jste zdědil?
Ne, já jsem začal úplně od nuly.

Jak jste je tedy dostal a jak vůbec autogramy získáváte?
Celou dobu jsem členem Klubu sběratelů autogramů České republiky. Několikrát do roka pořádáme setkání členů, různé burzy i autogramiády s osobnostmi. Podpisy od nežijících osob hledám v antikvariátech a internetových aukcích. Některé mám od jejich pozůstalých, na které jsem sehnal kontakty. Něco se dá sehnat prostřednictvím našeho časopisu přes inzeráty. Těm, co jsou ještě mezi námi, jsem hlavně dříve posílal dopisy s žádostí o autogram. Samozřejmě jsem připojil i obálku se známkou. Ve většině případů mi odepsali. Nyní píši minimálně, do zahraničí už vůbec ne.

Některé podpisy jsou i s věnováním. Ty jsou z osobního setkání?
Některé ano. Osobnosti jsem potkal na autogramiádách pořádaných klubem, kdy je pozváno i třicet lidí a ti se podepisují. Párkrát jsem zašel i na koncerty. Někteří lidé mi připsali osobní věnování i do dopisu a mám i řadu osobních dopisů od zajímavých lidí.

Setkal jste se s někým zajímavým, kdo na vás hodně zapůsobil?
Při velkých autogramiádách na to není čas. Stojí tam sto lidí ve frontě a s dotyčnou osobou prohodíte jen pár slov. Vzhledem k charakteru mé sbírky ani těch osobních setkání mnoho není.

Je nějaká oblast, na kterou se specializujete?
Na začátku jsem sbíral všechno. Psal jsem i do Ameriky hercům a sportovcům. Postupně jsem zjistil, že sbírat vše dost dobře nejde. Základ sbírky jsem si ponechal. Z toho jsem si témata vybíral. Někdy mě k němu navedly výstavy, které jsem dělal. Jejich základem byly například osobnosti se vztahem k danému regionu. Tak je tomu i v Rakovníku. Tady vystavuji významné osobnosti, především rodáky ze Středních Čech. Před lety jsem vystavoval v galerii v Lidicích. Tam jsem měl autogramy výtvarníků, spisovatelů, zkrátka všech, co se věnují tomuto tématu. Mám tak rozsáhlou sbírku, že z ní mohu vybrat různé obory lidských činností. Nyní převážně sbírám podpisy osobností, které už nejsou mezi námi.

Kterého autogramu si nejvíce ceníte?
Jeden bych nevybral. Ale z předminulého století mám většinu malířů, kteří se podíleli na výzdobě Národního divadla. Výtvarných umělců mám hodně, trochu se na ně specializuji. Z téhle doby jsou asi nejpopulárnější. Zajímavé jsou také rukopisy všech československých a českých prezidentů. Získal jsem také rukopisy celé rodiny T.G. Masaryka, kromě jeho dvou vnuků. Ti zemřeli hodně mladí. Poměrně rozsáhlá část sbírky je věnována rukopisům výtvarníků, kteří Masaryka nějak ztvárňovali, malířů, sochařů a Masarykových přátel a spolupracovníků.

Který autogram ve vaší sbírce chybí a toužíte po něm?
Opět nemohu vybrat jeden. Vytipoval jsem si asi dvacet autogramů. Ty pak sháním po jednotlivostech. Nedávno jsem úplně náhodou po letech sehnal rukopis Herberta Masaryka. Z Rakovničanů mi chybí například sochař Josef Fojtík.

Co vám sbírání autogramů přináší?
Už léta jsem nepřečetl normální knihu. Pořád se probírám nějakými encyklopediemi. Hledám různé souvislosti mezi osobami. Kdo se kde narodil a podobně. Dozvídám se při tom i něco z historie.

Jak rozsáhlá je vaše sbírka?
Najdete v ní rukopisy ze všech oborů lidské činnosti, malíře, fotografy, sochaře, spisovatele, hudebníky i herce. Celkem čítá moje sbírka asi šest tisíc autogramů či rukopisů.

František Frolík

- žije v Novém Strašecí
- absolvoval stavební průmyslovku
- celý život pracuje u správy silnic a dálnic, nyní ve funkci cestmistra pro Rakovník
- autogramy sbírá od roku 1984