Před rokem 89 přicházelo pro knihy hodně lidí, ale knih bylo málo. Nyní je to obráceně. Vychází hodně knih, ale kupuje je málo lidí.
Knihy tenkrát i dnes v knihkupectví na Husově náměstí prodává Eva Martinovská: Jiné dny než čtvrtky jsme zboží nedostávali. Pokud přišly knihy dříve, museli jsme je nechat na čtvrtek. Nebyl takový výběr. Vycházely všechny žánry, ale od každého pouze jeden titul. Jedna detektivka vyšla třeba v osmdesátitisícovém nákladu. Dostali jsme i stovky, ale pořád málo, protože čtenářů bylo mnoho."
Fronta stála ještě před otevřením kolem výlohy až k policii. Nejvíce se prodávaly kuchařky, detektivky a dětské knihy, hlavně před Vánocemi. Před rokem osmdesát devět i překlady zahraničních autorů. Pod stromečkem všichni našli stejnou knihu, protože vyšly jeden, dva tituly v hodně kusech.
Nejvíce „na dračku" šla řada detektivek Třikrát, kniha od jednoho autora s třemi detektivkami. Z dětských knih Mach a Šebestová. Prodavačky také občas nějakou knihu schovaly svým známým.
Okresní knihovna měla na nové knihy přednostní právo. S knihkupectvím bylo domluveno, že knihovna má přednostní právo z novinek si vybrat.
Na knižní čtvrtky vzpomíná i ředitelka Městské knihovny v Rakovníku Milena Křikavová: „Paní vedoucí nám od každého titulu vybrala jeden výtisk. My jsme si pro ně přišli. Další týden se pak dostaly nové výtisky ke čtenářům. Pak teprve šly ostatní knihy do prodeje. Knihovna tak měla veškerou vycházející literaturu." Také pamatuje čtvrteční ohromné fronty. To bylo podle ní hezké, ne ta fronta, ale to, že lidé tak sháněli i duševní potravu.
„V Praze, kde jsem studovala, se tvořily fronty strašlivé. Tady v Rakovníku tolik ne. Ale měli třeba jen pět výtisků. Přesto lidé neztráceli naději. Mohlo se stát, že ten před ním si vybral knihu jinou, a ta vytoužená na dotyčného zbyla," vzpomínala Křikavová.
Nyní vychází každý den velmi mnoho knih, nejvíce kuchařek. Některá vydavatelství zavedla jako vzpomínku knižní čtvrtky dvakrát do roka. Distributoři pak na tento čtvrtek nechávají více zajímavých knih, ale zájem už není takový.
„Čte se pořád jako dříve, ale méně. Dříve byla kniha skoro jediná šance, kde se člověk dozvěděl něco nového. Měli jsme zákazníky, kteří si pravidelně každý čtvrtek z novinek koupili jednu, dvě knihy," mínila Eva Martinovská.