S nápadem na takovouto společnou výstavu přišla jedna z vystavujících, Zuzana Kačerová, už v roce 2007 na posledním sochařském sympóziu ve Hředlích, kde bušila do opuky společně s tatínkem, a nápad se ujal.

Václav Zoubek přirovnal současnou sochařskou garnituru k člověku, který stojí nad otevřenou bonboniérou s nabídkou nejrůznějších přístupů a názorů a je čistě na něm, co si vybere a ochutná.

„Jak zasadit svoji tvorbu do společnosti je zatím netrápí, přitom sochaři bývali a jsou se společností spojeni a na ní závislí nejvíc,“ řekl.
Pan profesor byl, zato všichni vystavující do Rakovníka nedorazili z nejrůznějších důvodů. Jeden učí, druhá má práci kdesi na Moravě, třetí miminko, čtvrtý pomáhá venku kolegovi Šimíčkovi.

Sochař Pavel Šimíček totiž v ten samý čas v ulici před Samsonem chystal zkázu uměleckého výtvoru, který předtím pracně vytvořil. Domaloval pečlivě poslední linku, vyzval přítomné k sešlosti před galerii a zažehl zápalnou šňůru. Chvíle napětí, dým, prudký zážeh a víc jak hodinová usilovná umělecká činnost vzala za své, zbyl jen velký černý flek.

Kdo jste nebyli, nemusíte zoufat, autor má podobný umělecký počin nahraný na CD. Nazval ho Alamandala a v průběhu výstavy bude promítán nepřetržitě v Nové síni pod Vysokou bránou.

Výstavy se účastní sochaři a sochařky Bakule Malá, Bébarová, Hošek, Immrová, Kačerová, Kárníková, Kovářík, Lipavský, Míšek, Pištělková, Plačková, Přáda, Resslová, Saletová, Stibral, Šimíček a potrvá do 22. ledna 2012.

Autor: Ivo Mička