Potěšil dívčí instrumentální soubor ZUŠ Musica historica, který vystřídal během dvou skladeb okaríny za zobcové flétny a zahrál opravdu skvěle, ale také Dušan Sedláček svým zasvěceným úvodním slovem.

U známé rakovnické keramičky Ivany Fialové připomněl tisíciletou keramickou tradici, kdy pomocí hlíny, vody a ohně vznikaly prvé keramické užité i umělecké artefakty, tradici, na niž pedagožka a realizátorka keramických kurzů navazuje a tvořivou fantazii na úrovni 21. století ve svých žácích také rozvíjí.

„Sama tvoří z pocitů a momentálních nálad, z touhy něco zobrazit,“ řekl.
„Její figurativní i užitá keramika obsahuje jemnou škálu barevných tónů a prozrazuje, že je dílem něžné, poetické duše.“
Malíři Pavlu Dvořákovi z Humpolce (1940) sice životní okolnosti odepřely výtvarné školení, ale od palety a štětce ho neodloučily. Nakonec i jako konstruktér komponentů pro atomové elektrárny se zasloužil o jejich moderní design a dnes, v důchodovém věku, může svůj výtvarný talent konečně rozvinout naplno i ve svých krajinách a zátiších.

A jeho emotivně barevně pojatá plátna okolí Humpolce přinášejí víc než pouhý záznam reality, vnímavý divák je zasažen autorovým hlubokým niterným prožitkem. Na výstavě jsou rovněž zastoupeny obrazy romantických pražských zákoutí a zátiší květin.
Oba umělci jsou členy Sdružení výtvarníků České republiky a svoje práce prezentují ve vzácné symbióze.
Výstava obrazů Pavla Dvořáka a keramičky Pavly Fialové v Galerii Samson-Cafeé potrvá do 12. listopadu.

Autor: Ivo Mička