Posvícenská výstava Klubu kaktusářů Rakovník v budově rakovnického gymnázia musela bez nadsázky opět nadchnout každého milovníka pichlavé krásy. Poté, co jsem ji pozorně prošla, podařilo se mi na chodbě gymnázia doslova odchytit předsedu klubu Josefa Gala.

Řekněte nám něco o Klubu rakovnických kaktusářů…
Náš spolek v příštím roce oslaví už čtyřicáté výročí své existence. Naše klubové zaměření jsou kaktusy a sukulenty. Letos o rakovnické posvícení se jedná v pořadí již o sedmatřicátou výstavu. Jsme organizací nevelkou co do počtu členů, ale snažíme se tradici posvícenských výstav v Rakovníku držet, protože se jedná o určitý závazek. V organizaci je nás asi pětadvacet členů, z toho tady dnes vystavuje asi dvanáct lidí, neboť zdaleka ne všichni členové mají velké sbírky. Někdo má třeba jen pár kaktusů, ale důležité je, že je má rád a že záliba je pro něho směrodatná. Takže chodí mezi nás a snaží se o pěstování kaktusů stále něco dozvědět. V průběhu roku zveme na naše schůzky zkušené lektory, kteří jezdí do nalezišť do Ameriky, kde se tyto rostliny vyskytují.

Vraťme se tedy k těmto specifickým rostlinkám…
Kaktusy se vyskytují jen na americkém kontinentu. Dá se říci, že od Patagonie až ke kanadským jezerům. Areál jejich rozšíření je tam veliký. Letos jsme se na výstavě snažili ukázat i jejich různorodost. Je zde vidět, že rostliny mají jednak různý stupeň sukulence a jednak různou sukulentní strategii. Pak je tu také mini fotogalerie, jejímž garantem je Dáša Brezinová. Snažíme se prostřednictvím fotek ukázat lidem, jak vlastně kaktusy nádherně kvetou. Výstava je totiž každoročně pořádána o rakovnické posvícení, tedy v době, kdy se už kaktusy připravují na zimu. Kdybychom ale uspořádali výstavu na jaře, tak by na ni určitě nikdo nepřišel. Podzimní, posvícenský termín je už u veřejnosti dobře zaveden.

Přichází zima, poradíte nám, jak s kaktusy zacházet v tomto ročním období?
Je to asi nejproblémovější roční období pro kaktusáře. Kaktus by měl v této době odpočívat a to nasucho, při teplotě okolo deseti stupňů Celsia. V zimním období mají mít kaktusy vegetační klid. Je mnoho možností, kam kaktusy umístit. Někdo je vyklepne z květináčů, očistí kořeny a zabalené do novin uchovává, třeba v krabici, většinou se však ponechávají nasucho v květináčích. Dají se umístit někam na nevytápěnou chodbu, kde nemrzne, někdo má suchý chladný sklep. Vlastníte-li pár kousků, můžete je nechat doma na okenním parapetu. Pro celoroční pěstování kaktusů v bytě je lepší zvolit některý teplomilný druh.To, že kaktusy nemají správnou teplotu pro zimování, poznáte brzy podle toho, že se jejich těla začnou nedostatkem světla deformovat. Ještě tedy shrneme, v zimě kaktusy odpočívají v chladu, v suchu, a pokud to je možné, na světle.