Proč jste začal dělat graffiti?
Asi z potřeby se nějak vyjádřit. Pak jsem směřoval spíše ke street artu. Tehdy jsme udělali polystyrenová zvířata a polepili je po městě. Je to asi devět let zpět. Předloni jsem udělal směrovky k sovětské okupaci v srpnu 1968 na Husově náměstí. Dělám spíše něco méně invazivního, čemu se lidé spíše zasmějí. Chci lidi pobavit, aby se zastavili, pousmáli a ne ničit majetek. Takto vlastně funguje piáno v průjezdu radnice.

Co říkáte na graffiti dnes, jak je vnímají lidé?
Na legální ploše dobře. Mně se šedivé zdi a staré trafostanice nebo ploty s graffiti líbí. Je to barevné. Beru to jako boj proti městské šedi, ale chápu, že mít graffiti na fasádě domu nebo kostela se nelíbí. Tam nepatří a nemám to rád. Graffiti je vlastně boj o území, Jinde party bojují o to, kdo dá lepší místo, ale tady v Rakovníku je to minimální. Tady se spíše bojuje proti městské šedi a stereotypu. Obecně už to vlastně není takový boj, party se hodně stmelily a navzájem se setkávají. Hodně malířů přešlo na obrazy a dostali se do galerií. Už je z toho umění.

Ilustrační foto.
Od zmalovaných fasád pomáhají legální plochy

Jak jste s graffiti začínal, měl jste nějaký styl?
Každý si svůj styl hledá, aby se nějak vyjádřil. U mě to přišlo s hudbou. Poslouchal jsem hip hop a k tomu to patří. Pokaždé, když jsem graffiti někde viděl, chtěl jsem si to zkusit, tak přišly první pokusy tady po městě.

Jakou jste nejraději používal barvu?
To nemohu jednoznačně říci. Volil jsem barvu podle tématu. Obrazy jsou kolikrát podle skutečnosti a nápisy lidi volí různě. Je to otázka nálady.

"Takových podpisů neboli tegů se po městě objevuje nejvíce a lidem nejvíce vadí. Tak jako si malíř podepisuje svůj obraz, pro malíře graffiti je obraz celé město a tím si zjednodušeně značkuje území."


Jak početná je v Rakovníku komunita tvůrců graffiti?
Řekl bych tak o třech čtyřech lidech, ale přesně nevím, někteří se moc neprojevují.


Graffiti asi není úplně levný koníček.
To není. Barvy jsou drahé. Vyrábějí se přímo na graffiti. Na začátku sice může člověk malovat barvou na auta, ale pak už ne. Speciální barvy mají jinou vydatnost. Vyrábějí se různé spreje, speciální fixy na podpis. Takových podpisů neboli tegů se po městě objevuje nejvíce a lidem nejvíce vadí. Tak jako si malíř podepisuje svůj obraz, pro malíře graffiti je obraz celé město a tím si zjednodušeně značkuje území.


V Rakovníku vznikla legální plocha poblíž cyklostezky směrem na Senomaty. Je dost velká?
Je na hezkém místě u potoka. Účastníci RAKO JAMU si ji chválí. Chtěli bychom i nějakou plochu ve městě, ale tady jich je málo.


První RAKO JAM se uskutečnil v roce 2016. Na kdy jste ho připravili letos?
Letos to vychází na sobotu 1. července. Maluje se většinou od rána, ale nájezdy jsou volné. Ale, kdo přijde první, má lepší místo. Chtěli jsme jam udělat o týden dříve, ale potkal by se s akcí v Kladně, takže jsme to posunuli.

Z Country festivalu v Králově Dvoře.
OBRAZEM: Na festivalu zahráli i Rangers


Nestává se, že se někdo zlobí, že mu druhý dílo přetřel?
Ne, to se tady nestává. V Rakovníku je malá komunita a nájezdy nejsou tak časté.

Odkud sem lidé na jam jezdí?
Loni tu byli z Prahy, Ústí nad Labem, Mělníka, Kladna. Jam dáváme dohromady s Honzou Mudrou. Oslovíme lidi z okolí a ti si sem pozvou zase své známé. Schází se tu většinou stejní lidé, ale pokaždé přijde i někdo nový. Loni tu byl člen umělecké skupiny Ztohoven.