Kdy grilovat, to majitelé rodinných domů většinou řešit nemusí. Zkrátka se rozhodnou a mohou. Jiné je to už u majitelů bytů v panelovém domě. Jednou z možností je grilování přímo na balkoně. To ovšem má svá specifika. Mezi ně patří především ohleduplnost. „Asi dvakrát jsme letos už grilovali na balkoně, nicméně jsme se vždy domluvili se sousedy právě kvůli kouři. Nyní jsme si zakoupili bezkouřový gril, tak uvidíme. Daleko více ale grilujeme na chatě u Berounky,“ řekla Deníku Martina Svobodová z Rakovníka.

Pokud by se ovšem Martina Svobodová rozhodla uspořádat grilovačku místo na balkonu na trávníku u panelového domu, může. Město rozhodně těmto společenským aktivitám nebrání.

„Je dobré vyplnit žádost na odboru správy majetku, vše je většinou řešeno na počkání. Stejně tak je ale nutné počítat s dodržováním nočního klidu a podobně. Město rozhodně nikterak tyto aktivity nepostihuje,“ reagoval na dotaz Deníku Jiří Cafourek, mluvčí rakovnické radnice, s tím, že lidé nesmí ničit městský majetek – například hloubením děr na ohniště a podobně a také by měli vybírat vhodná místa, tedy nepořádat grilovačky například na dětských hřištích. „Jinak s tím problém nemáme,“ dodal Jiří Cafourek.

V současné době ovšem platí kvůli suchu krajské nařízení, které zakazuje rozdělávání ohňů. Nařízení je jedna věc a jeho dodržování druhá. I přes všechny zákazy si mnozí pečínku v přírodě neodpustí a uplynulý víkend řada lidí strávila u ohně. Následky si ale musí každý nést sám. Přesto jisté výjimky existují a jak potvrzuje mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová, kde není otevřený oheň, je možné si klobásku nebo kus masa vychutnat i tak.

„Co se týká grilů – pokud neudržují otevřený oheň - neměl by s tím být problém, ale je potřeba mít neustále gril pod kontrolou a zajistit, aby nemohly ani drobné jiskry odlétnout, protože když odlétne například z balkonu na suchou trávu, může způsobit požár,“ varuje mluvčí Fliegerová a opakovaně zdůrazňuje, že pálení ohně na volném prostranství je zakázáno nařízením kraje. „Porušení povinností stanovených tímto nařízením lze postihnout jako přestupek, nebo jako jiný správní delikt podle zvláštních právních předpisů,“ dodává mluvčí hasičů.