V 19 hodin 45 minut oznámil telefonicky správce ubytovny Haná, že jeden z jejích obyvatelů zde rozdělal oheň a pálí v něm nějaký odpad. Hustý černý dým, který tím vznikl, prý zamořuje široké okolí a tak hlídka nelenila a ihned vyrazila na místo zjistit situaci.

Na pozemku ubytovny byl skutečně zajištěn u rozdělaného ohně jeden z obyvatelů, který se dokonce k ohni přihlásil. Nepálil v něm však žádný odpad, ale opaloval kabely, aby je zbavil izolace a samotný kov poté mohl snáze udat do sběrných surovin. To také vysvětlilo onen černý dým, který se z ohně valil.
Na dotaz strážníků, jak že se dotyčný ke kabelům dostal, pouze odvětil, že se jedná o zbytky, které někde dostal jeho syn darem. Policistům tedy nezbylo, než vyzvat paliče, aby oheň neprodleně uhasil, což on také rád vzápětí učinil a celá věc byla vyřešena domluvou.

Krádeže kabelů se v poslední době na Rakovnicku množí a mnozí zlodějíčci si ani zdaleka neuvědomují, co mohou svým jednáním způsobit. Jeden příklad za všechny – ukradený kabel vedoucí k signalizačnímu zařízení na železničním přejezdu může způsobit jeho úplnou nefunkčnost a následkem toho může být i tragická nehoda a zmařené lidské životy. Navíc tím riskují, že budou při jejich odhalení obviněni z trestných činů krádeže a ohrožování provozu obecně prospěšného zařízení. To vše kvůli pár desetikorunám, které se dají za odprodej kovu získaného z kabelů do sběrných surovin získat.

Autor: Petr Surový