Děti i dospělí si mohli například sami vyzkoušet uplést pomlázky, vyrobit sladký dortík či papírového zajíčka. Šikovné ženy z našeho regionu vyslyšely výzvy pořadatelů a přivezly do novostrašeckého kulturního centra své  nádherné výrobky.

Za pořadatele Městský úřad Nové Strašecí uvedla Ivana Rezková: „Máme tu patnáct prodávajících, kteří nabízejí zboží s velikonoční tématikou. Jsou tu například věci z patchworku, keramika,věnečky,  kraslice." Ale třeba i malé dortíčky s jarními motivy. Ty upekla Michaela Doskočilová z Nového Strašecí: „Nejsem vyučená cukrářka. Pečení mě začalo bavit až na mateřské dovolené, poté co jsem upekla své dceři první dort. Dnes je mým velkým koníčkem," vysvětlila nad sladkostmi, které připomínaly malá umělecká díla.

A pro děti tu byly nachystány tvořivé dílničky. Ve svém volném čase se malým návštěvníkům věnovaly  učitelky z místní základní školy a vychovatelky z Domu dětí a mládeže v Novém Strašecí. „Platí se jen symbolická cena za spotřebovaný materiál. Vstupné na akci se ale neplatí," uvedla Ivana Rezková. Učitelka Pavlína Tondrová si připravila pro děti ubrouskovou techniku. „Mohou si dnes odnést vlastnoručně vytvořený tácek pod hrneček, případně obrázek. Základ na tácek je vyroben z lékařských špachtlí," popsala Tondrová s tím, že se děti ubrouskové technice věnují ve škole v rámci kroužku Šikovné ručičky. „Je dětmi oblíbená. Není obtížná ani materiálově náročná," doplnila Pavlína Tondrová.

Její kolegyně Dana Thumová vysvětlila: „Já bych zase ráda, aby si tu dnes děti zkusily vysít pšenici. Osení by jim mělo do týdne vyrůst."
Mezi návštěvníky byli také Jiří Valašek se synem Jiříkem z Nového Strašecí: „Líbí se nám tady. Přišli jsme abychom si trochu zpestřili sobotní odpoledne a to se myslím povedlo," pochválil akci táta Jiří a malý Jiřík přikyvoval zatímco horlivě pracoval s papírem a nůžkami.

Umění plést pomlázky předvedli dětem místní dobrovolní hasiči Pavel Chlum a Marek Štěpánek. Pavel Chlum popsal: „Doma mám šestnáct let pomlázku, kterou jsem si kdysi upletl.  Před Velikonocemi ji vždy dám do mokrého hadru a ona ožije. Věřím tomu, že  kdybych ji zasadil, tak poroste." Marka Štěpánka naučil umění plést pomlázky jeho děda. „Dnes je opět pletu po dlouhé době a podle toho vypadá," odlehčil s úsměvem hasič Marek.

Dodejme ještě zajímavost, že mezi návštěvníky byl i turistický oddíl dětí z Prahy. Ty přijely na víkend do Rakovníka a jak nám sdělil jeden z jejich čtyřčlenného dospělého doprovodu všichni přišli na jarmark do Nového Strašecí z Rakovníka pěšky. Autobusem se prý nechali svézt jen dvě stanice.