Co to vlastně polygon je, přiblížil Zbyněk Pochman z SDH Lužná: „Výcvikový polygon simuluje situace vzniklé při zásahu – zakouřené neznámé prostředí s minimální viditelností,tma a přítomnost kouře a různých překážek ve stísněných prostorách polygonu je ideální příprava pro hasiče – nositele dýchací techniky.“

Ten dále připomněl, že během výcviku byl kladen také důraz na psychickou stránku hasičů. Hasiči tak museli například během těžkých simulovaných podmínek udržet svoji skupinu za každou cenu.

Skupiny po dvou nebo třech hasičích se vydávaly na trasu, kde na ně čekaly ty nejrůznější překážky. Vše je totiž připraveno tak, aby výcvik simuloval reálné možnosti při skutečném zásahu.

„Hasiče čekala cesta v naprosté tmě bez svítilen, postupovali po kolenou, plazili se a v některých místech bylo nutné sundat dýchací techniku ze zad,“ přiblížil průběh cvičení Zbyněk Pochman, který dodal: „Projít celou trasu zabere necelých třicet minut.“

Výcvik v takovýchto podmínkách je podle organizátorů cvičení pro činnost hasičů nepostradatelný a velice přínosný a to jak po stránce znalosti používání přístrojů, tak po stránce přivykání si na určité situace, jako je absolutní tma, neznámý prostor, hrozící propadnutí a mnohá další nebezpečí.