Už desátý ročník Kolešovické soutěže připadl na sobotu 16. dubna. Soutěž je určena zásahovým jednotkám požární ochrany sborů dobrovolných hasičů, které si v praktických disciplínách prověřují své dovednosti, technické znalosti a rychlý úsudek.

Každé družstvo je složeno z šesti závodníků. Po úvodním nástupu před kolešovickou hospodou se připravilo první družstvo na štafetu, v níž každý závodník překonává přírodní překážku – přeskok přes klády nebo potok a dál plní úkoly. Poté se vydáváme k zámeckému rybníku, kde soutěžící čeká druhá disciplína – dálková doprava vody. Jejich úkolem je dopravit vodu z rybníka a naplnit sud umístěný asi dvě stě metrů daleko.
Úkol je splněn a nyní je třeba rychle sbalit namočené těžké hadice, rozpojit savice a vše včetně motorové stříkačky uklidit do vozu. Až do té doby se totiž stopuje čas! Podle mapy, kterou jsme obdrželi na startu, vyrážíme do Kněževsi, kde absolvujeme disciplínu čerpání s ejektorem.
Rozhodčí vysvětluje průběh a už se jde na start. Tedy do vozu, protože v okamžiku startu jsou soutěžící i materiál ve voze. Úkolem je vysát vodu ze sudu pomocí ejektoru, který se používá na sání vody z větších hloubek. Rozhodčí zapisují dosažený čas a míříme do Přílep. Tam nás čeká evakuace kyslíkové láhve v několikapatrovém objektu. Po minutě a půl soutěžící láhev nacházejí a vynášejí před budovu. Zpátky do vozu a jedeme dál. Mezi obcemi Senomaty a Pšovlky u rybníka je připravena kýblovaná, fyzicky velice vyčerpávající disciplína. Závodníci nabírají z rybníka vodu kbelíky a plní sud vzdálený dobrých patnáct metrů. V Pšovlkách na hřišti pak absolvují soutěžící štafetu s hadicí a proudnicí.


Záchrana zvířat

Další úkol – požár odchovny - nás čeká v areálu Lupofytu v Oráčově. Tři soutěžící musí rozvinout od hydrantu dopravní a útočné vedení a další tři evakuují z „hořící“ garáže zvířátka do jiné místnosti. Závodníci mají co dělat, všech osm králíků šetrně pochytat a přenést. Tento úkol je velmi překvapil, cestou k další disciplíně si sdělují dojmy z práce s živými zvířaty. Ve Zderazi je na řadě fyzicky náročnější úkol – tzv. Nahoru dolů. Po startu hasiči spojují dva díly nastavovacího žebříku, vylézají do prvního patra budovy, i se žebříkem se přesouvají k jinému oknu a zase po žebříku slézají. Většina hasičů je na kolešovické soutěži poněkolikáté, tak už některé úkoly bravurně zvládají. Další zastávka je u Kebrlánu, rybníka nedaleko Kolešovic. Tady je požární útok. Za okamžik je vše splněno.


Záchrana dětí

Sbalíme hadice a míříme na tajnou disciplínu. Každoročně organizátoři připraví dva tajné úkoly a soutěžící se vždy těší na to, co je zase potká.
Za ty roky už vyprošťovali ženu z havarovaného vozu, pomáhali ženám vyměnit kola u vozu, odstraňovali strom ze silnice a podobně.
Proto celou cestu vyhlížejí něco „podezřelého“. Tentokrát se v areálu Rakochmelu, v budovách bývalého vepřína, „mladé vychovatelce ztratilo šest dětí“.
Úkolem tedy je všechny děti, možná zraněné, najít a přivést k vychovatelce. Hasiči vbíhají do budovy, pokřikují, vysílačkami si sdělují, kolik dětí už našli, a po pár minutkách už jsou všichni venku. Závodníci už jsou vyčerpaní a ví, že fyzicky nejnáročnější část soutěže je teprve čeká.
V budově bývalé ubytovny v Kolešovicích postaví a vysunou vysunovací žebřík, vystoupí do třetího patra, přesunou se do druhého patra a oknem po hákovém žebříku slézají. V tuto chvíli je opouští řidič, který se s vozem přesunuje do cíle závodu a zbylí soutěžící míří do parku.


Nejnáročnější závod

Čeká je tu obávaný a fyzicky nejnáročnější závod požárnické všestrannosti. Na trase zámeckým parkem plní jednotlivé úkoly - džberovými stříkačkami stříkají na plechovky, určují grafické značky, překonávají vodorovně zavěšené lano přes potok a své dovednosti předvádějí také v práci s lodí na vodě a hodem záchranným kruhem na cíl. Závěrečný běh do cíle celého závodu je stojí poslední síly. A to ještě není všechno! Rozhodčí v cíli jim dává chvilku na vydýchání a čeká je druhá tajná disciplína. V cíli je to tradičně nějaký zábavnější úkol. V předchozích ročnících je čekalo protahování pingpongového míčku hadicí, skládání puzzle, nafukování balónků apod.

Teď je tu kuličkiáda. Každý obdrží tři kuličky a co nejmenším počtem cvrnků je musí dostat do důlku. U této části už se závodníci smějí. Téměř po třech hodinách pro ně závod končí. Je čas si dát něco k snědku. Teď už pracují rozhodčí. Celý závod není na čas. Na jednotlivých disciplínách byl zapsán dosažený čas, případně připočteny trestné body, vytvořeno pořadí družstev na každé disciplíně a výsledný součet bodů určil celkové pořadí.
Na třetím místě se umístilo družstvo z Krakova, stříbrnou pozici vybojovali hasiči z Lán a první místo získali závodníci z Nového Strašecí. Místní hasiči skončili na čtvrtém místě.

AUTOR: JAROSLAVA ČEČRDLOVÁ