Bouřlivá noc ze čtvrtka na pátek nedal na Rakovnicku chvíle odpočinku jak profesionálním, tak i dobrovolným hasičům. „Do akce byli zapojeny všechny volné ruce i nohy,“ zdůraznila mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková.
Dvě auta byla nutné vytáhnout z vody, která se nashromáždila v Rakovníku na Plzeňské ulici pod železničním viaduktem. „Jedno z vozidel patřilo městské policii, která monitorovala situaci ve městě. Druhá byla felicie,“ řekla Lenka Kostková.
Místní lidé, dobrovolní i profesionální hasiči pomáhali v obci Hvozd.
Asi nejhorší chvíle si prožili lidé v Lubné. Hasiči tam během noci vyjížděli hned několikrát a čerpali vodu z domů.
„Voda se hnala po silnici přes zahrady z polí a brala ornici. Nejvíce to odneslo pár baráků, co stojí pod svahem v ulici V Brance, a také sídliště kde se říká V Koreji. Dnes se lidé vrhli na úklid. Čeká je mytí, vytírání a likvidace bahna. Postihlo to i sekretářku z našeho obecního úřadu, která má právě dovolenou,“ konstatoval starosta obce Václav Kapsa.
Ušetřeni nebyli ani Rakovničané, a to především žijících v domech na Nábřeží T. G. Masaryka. „Ve sklepech tří domů měli až čtyřicet centimetrů vody. I tady kromě hasičů čerpal každý, kdo měl ruce,“ popisovala Lenka Kostková.
Slabečtí dobrovolní hasiči vyjeli na pomoc v boji s velkou vodou do Panošího Újezda.
Před šestou hodinou ranní přijeli na Rakovnicko kladenští hasiči, aby vytáhli z rybníka v Kněževsi Škodu Favorit. „Dostali jí ven během okamžiku za pomoci navijáku,“ dodala Lenka Kostková. V autě byli dva pasažéři. „Oba jsme vyšetřili a neshledali na nich žádná zranění. Byli pouze mokří a vyděšení. Jednalo se o devatenáctiletého mladíka a pětačtyřicetiletou ženu,“ doplnila lékařka rakovnické záchranné služby Blanka Černická.
Před sedmou hodinou ranní ještě rakovničtí hasiči překontrolovali kamion, který havaroval v poli mezi Hořovičkami a Bukovem.
„Zjistili, že nehrozí žádné nebezpečí toho, že by z něho vytekly pohonné hmoty,“ uzavřela popis dramatické noci na Rakovnicku Lenka Kostková.