Některé obce se o hasičské sbory pečlivě starají, tak jako v případě druhého největšího okresního města – Nového Strašecí. Místní sbor dobrovolných hasičů, který se vzhledem ke svému začlenění do JPO III účastní ročně až šedesáti výjezdů, vlastní pro výjezdy devatenáct let staré Volvo FL6, Škodu CAS 25, Tatru CAS 32, Ford tranzit a Felicii combi. K nim přibude hasičský vůz CAS 20, na jehož pořízení požádalo město o dotaci ve výši 3 a půl milionu korun.

O dotaci na nový hasičský vůz mají zažádáno také křivoklátští hasiči, ti však na ní nejspíš nedosáhnou. „Bohužel, jsme v pořadí daleko, snad na sedmdesátém místě a naděje na dotaci je tak za čtyři, pět let. Takže nové auto v dohledu nemáme a to naše máme navíc ještě v opravně,“ popisuje situaci ve Sboru dobrovolných hasičů Křivoklát Vladimír Fuksa, bývalý starosta. Ten také doufá, že do té doby stávající hasičský vůz vydrží. „Auto máme z roku 1983, Škodu 706 RTHP, takže už je docela letité a už pomalu dosluhuje. Chystáme ale repase, takže by nám ještě pět let vydržet mělo,“ doufá Vladimír Fuksa.

Dobrovolní hasiči ze Hředel, kteří nedávno oslavili 140 let existence, vlastní jediné vozidlo, a to Dennise, které dostali před dvěma lety z Prahy, kde ho vyřazovali. „Náš člen Štefan Durina, který dělal dříve v Praze u hasičů, zařídil převod, takže jsme platili pouze ten, jinak jsme auto dostali zdarma. Jelikož bylo úplně prázdné, pomalu ho dovybavujeme,“ přibližuje starosta SDH Hředle Pavel Fric.

V nedaleké Mšeci, která má téměř tisíc obyvatel, se místní hasiči v minulosti už několikrát pokoušeli pomoci městysu s vyřízením dokumentů pro dotace, ale zatím bezvýsledně. „Před třemi lety už se nám to na jednu stranu povedlo, ale byl opomenut jeden úřední doklad a dotaci nám zamítli, takže jsme se k technice nedostali. Současný starosta má zase plnou hlavu kanalizace, takže jsme v poslední době trochu opomíjení. To je však problém i ostatních sborů,“ přiznala starostka SDH Mšec Marcela Matyášová.

Mšečtí hasiči tak disponují pouze Tatrou 138. „To už je docela rarita a není jich mnoho. Manžel je automechanik, tak ji dal trochu do pořádku. Jinak jsme ještě od novostrašeckých hasičů dostali Ford tranzit, který ovšem nevyhovuje a tak čekáme, jak se k tomu obec postaví,“ říká Marcela Matyášová.

V nelehké situaci jsou i krakovští dobrovolní hasiči. „Máme starou Avii, staré hadice a udržujeme to, jak se dá. Vybavení nám nedostačuje, ale peníze prostě nemáme a v dohledné době mít ani nebudeme. Obec se totiž snaží udělat kanalizaci a vodu,“ uvedl pro Rakovnický deník starosta SDH Krakov Bořek Švarc.