V nejbližších dnech by měla začít rekonstrukce budovy Sboru dobrovolných hasičů Nové Strašecí. Náklady kompletních oprav se vyšplhají na zhruba deset milionů korun, spoluúčast města činí 2,5 milionu korun. „Dotace nám byly přiznány, nyní už jen čekáme na stavební povolení,“ potvrzuje starosta Nového Strašecí Karel Filip.

Rekonstrukce se má týkat kompletní opravy budovy - vrat, oken, omítek, kuchyně, koupelny, podlah, technologie na sušení hadic, rozvodů a podobně.

Kasárna v Rakovníku
Do Rakovníka se stěhují vojáci, jinde se kasárna změní na byty

V Jesenici prošla hasičská zbrojnice rekonstrukci v roce 2010, kdy se zvyšovaly garáže. Letos začnou práce na přístavbě další garáže. „Kromě přístavby čtvrté garáže plánujeme postavit věž na sušení hadic. Na oba projekty budeme čerpat dotaci,“ uvedl starosta Jesenice Jan Polák, s tím že na první objekt se čerpá dotace přes operační program MAS Rakovnicko, na druhý stavební objekt z fondů Středočeského kraje a Ministerstva vnitra - generálního ředitelství HZS ČR.

Na dotaci nedosáhli

Rekonstrukční práce se uskutečňují v současné době také v Senomatech. Městys pro hasiče vyčlenil objekt čp. 24 na náměstí Jiřího Holého. „Byl to starší dům, tak jsme tam nejprve prováděli výměnu oken, dveří. Další opravy byly zahájeny na podzim loňského roku vyhotovení nového krovu, střechy, zvyšovali jsme vjezd do garáže, který byl moc nízký. Nyní se v budově dělají některé drobnější úpravy jako úprava fasády a položení dlažby,“ přibližuje starosta Senomat Tomáš Valer.

Náklady na rekonstrukci činí 2 a půl milionu korun, které obec platí ze svého. „Opakovaně jsme žádali o dotaci, ale vzhledem k tomu, že jsme až v JPO V a nemáme tolik výjezdů, tak jsme na ni nikdy nedosáhli,“ vysvětluje senomatský starosta.

Ilustrační foto.
Po technických profesích je sháňka, školy reagují

Do rekonstrukce se pustili i samotní hasiči

V předloňském roce rovněž dokončili kompletní opravu hasičské zbrojnice Čisté, na kterou obec získala dotaci z Ministerstva zemědělství ze Státního zemědělského intervenčního fondu. „Zbrojnice má novou střechu, fasádu a okna, takže je kompletně dodělaná. Hasiči si svépomocí upravili horní prostory klubovny, čímž i oni přispěli k celkové rekonstrukci,“ přiblížila čistecká starostka.

V poměrně dobré kondici jsou ale i další hasičské zbrojnice na okrese. V Lužné byla rekonstruována budova pro hasiče před sedmi lety. Rekonstrukce stála bezmála 4 a půl milionu korun, přičemž významnou částkou přes tři miliony korun na ni přispěl Středočeský kraj. Zhruba jeden a půl milionu korun šlo na přestavbu z prostředků obce.

SDH Ruda se dočkal nové zbrojnice v roce 2005. Na její rekonstrukci poskytly dotaci Ministerstvo pro místní rozvoj a Středočeský kraj.

Moderní budovou se mohou pyšnit také hasiči z Lubné, Rynholce či Roztok, kde obec postavila zbrojnici před několika lety po čtyřnásobném odmítnutí žádosti o dotaci z programu Středočeského kraje F.R.O.M. z vlastních prostředků.

Z besedy Svazu zdravotně postižených Rakovník na téma bezpečnost seniorů.
Rakovnicko nabízí řadu možností, jak aktivně stárnout