Od začátku ledna vstoupila v platnost novela silničního zákona. Upravuje povinnosti účastníků dopravní nehody takto: V případě, že při ní nedojde ke hmotné škodě převyšující částku sto tisíc korun, nebyl nikdo usmrcen nebo zraněn, a nedošlo k poškození věci třetí osoby, nemusí účastníci nehodu ohlašovat policii.

Potřebný formulář lze najít v případě potřeby na internetu. „Jedná se o formulář, který je pro všechny strany efektivní. Je průpisný a všechny potřebné informace jsou vněm předepsané. Originál záznamu o nehodě ale není podmínkou. Každý si ho může vytisknout z internetu na stránkách pojišťoven.

Údaje o nehodě se škodou do sta tisíc korun je možné do pojišťovny odeslat i na obyčejném papíře,“ uvedl mluvčí České pojišťovny Václav Bálek.
V praxi by to mělo vypadat tak, že viník, který je pojištěn, vytočí z místa nehody linku pojišťovny. Zde nahlásí nehodu s tím, že si operátor vyžádá všechny potřebné informace. Do pojišťovny má zavolat i poškozený. Následně všichni účastníci nehody odešlou vyplněný záznam o nehodě.

Pokud není jasné, kdo nehodu zavinil, je lepší přivolat policii. To platí i v případě, že některý z účastníků nehody požil alkohol. V tu chvíli musí nehodu řešit policie. Tuto povinnost mají řidiči i při nehodě, kdy došlo ke zranění, nebo ke škodě nad sto tisíc korun.

Změnou oproti minulému období je také to, že řidiči nemusí při škodě do sta tisíc korun volat policii ani v případě, kdy vlastníkem vozidla je třetí osoba. Například leasingová společnost či rodinný příslušník.
V případě, že řidič poškodí vozovku, svodidla, dopravní značku nebo strom, musí policii zavolat. Postih za zbytečný výjezd nehrozí.