Ministerstvo vnitra se obecně závaznou vyhláškou zakazující provoz výherních hracích automatů, kterou přijali zastupitelé koncem roku 2011 a která následně začala platit od prvního ledna roku 2012, muselo zabývat z důvodu podnětu jednoho z majitelů herny v Rakovníku. Ten si prý stěžoval na to, že nemá oporu v zákoně.

Vedení rakovnické radnice již nyní však ví, že tomu tak není.

„Již máme výstup od ministerstva vnitra. Ministerstvo potvrdilo, že naše obecně závazná vyhláška je správná," řekl starosta Rakovníka Pavel Jenšovský (ČSSD).

Z Rakovníka tak již mizí postupně herny. Nyní se čeká pouze na ty, kterým udělilo na provoz heren licenci ministerstvo financí. Kdy to ale bude, není zatím úplně jasné.

„Předpokládáme, že v průběhu prázdnin aktivita trošku z důvodu dovolených ze strany ministerstva financí poklesne, ale myslím si, že do konce roku by měly být odebrány všechny licence," sdělil starosta Pavel Jenšovský.

Jenže.

I mezi rakovnickými zastupiteli se objevují hlasy, že zákazová vyhláška by se přeci jen měla změnit na regulační, tedy že by město určilo, v jakých lokalitách mohou majitelé herny provozovat a také za jakých podmínek.

Proti zákazové vyhlášce však vznikla zhruba počátkem června petice, a to především od provozovatelů heren. Podle Jiřího Vodrážky se podařilo během zhruba deseti dnů sehnat přes čtyři stovky podpisů. Podle vyjádření Andrey Strnadové, mluvčí radnice, jich splňovalo veškeré formality něco přes tři stovky. Nicméně peticí se budou muset rakovničtí radní zabývat, a to nejpozději do třiceti dnů od jejího doručení na úřad.

„Nenuťte místní podnikatele, aby uvolnili svoje legální podnikání černému trhu s dopady na zaměstnanost a daňové příjmy do rozpočtu města. Prohibice zavedená stávající obecně závaznou vyhláškou má a bude mít nepochybně za následek vznik nelegálních provozoven hazardu, které nepodléhají žádné kontrole. Pro město mají takové provozovny nedozírné následky," napsali členové petičního výboru (Jiří Vodrážka, Petr Beneš, Jana Hvězdová).