Nemalým dílem se podílejí na vývoji statistiky dopravních nehod příznivci jednostopých motorových vozidel, kteří mnohdy zbytečně riskují.


Motorkářský život je specifický, ale má mnoho variací. Silné naleštěné stroje se na různých motorkářských srazech stávají středem pozornosti. Motocykly různých kubatur se v rukou svých majitelů v některých případech stávají smrtelnou zbraní. „Nemám nic proti starším motorkářům na chopperech, to jsou pohodáři. Nejhorší jsou ti mladí, kteří mají chvíli papíry. Myslí si, že jsou nedotknutelní. Někdy jsou tak drzí, že klidně předjíždějí policejní auto na plné čáře. Proti takovým půjdeme tvrdě,“ nechal se slyšet zástupce vedoucího rakovnického dopravního inspektorátu Ladislav Heller. Podle jeho slov se nejvíce nehod stane v období prázdnin, kdy je motorkářská sezona v plném proudu. „Někteří se velice rádi před ostatními předvádí, i když na to evidentně nemají. Často tak dochází k nehodám, které jsou způsobeny buď vysokou rychlostí, nebo nepozorností,“ informoval Heller.

Nebezpečný je i moped
Ve většině případů závažných dopravních nehod figurují silné stroje. Není to však podmínka. Celkem slušně se dá havarovat i na mopedu. Důkazem toho je letošní nehoda mopedisty na Olešné, který si neuváženou jízdou způsobil těžká zranění a musel být letecky transportován do jedné z pražských nemocnic. Posledním závažným případem havárie motocyklisty je nehoda nedaleko Chrášťan. Při které narazil řidič hlavou do stromu. Na vině byl jeho agresivní způsob jízdy.

Nehody po celém okrese
„Na Rakovnicku není žádný specifický úsek, ve kterém by se kumulovaly nehody motorkářů. Stávají se prostě po celém okrese,“ konstatoval Heller. Podle statistik vedených rakovickým dopravním inspektorátem došlo od začátku letošního roku do současnosti k jednadvaceti dopravním nehodám motorkářů. Nehody se obešly bez smrtelného zranění. Pět milovníků motocyklů bylo zraněno těžce a dvanáct lehce. Celkové materiální škody z nehod způsobených motorkáři se vyšplhaly na 738 tisíc korun.