Psychoaktivní HHC se navíc často prodává ve formě sladkostí, což je lákavé i pro děti. Může být ovšem silnější než známější THC. Vláda proto nyní rozhodla o dočasném zařazení této látky na seznam zakázaných návykových látek.

V prodejně na Husově náměstí se na výrobky s HHC ptal žák sedmé třídy. Prodavač mu je neprodal.

Ilustrační foto.
Podaří se nahradit končící zubařky? Startuje program na podporu zdravotnictví

Zneužíván jako povzbuzující látka bývá v poslední době také kratom, který byl ještě poměrně nedávno dostupný v automatu na rakovnickém autobusovém nádraží. „Tehdy jsme byli jedni z prvních, kteří upozorňovali na to, že je tam volně dostupný, než došlo k odstranění automatu,“ připomenul ředitel 3. základní školy Rakovník Jan Křikava. Na aktuální hrozby, jako například energetické nápoje Prime a jiné, upozorňuje rodiče v mailech.

„O kratonu se dříve hodně mluvilo a byly s ním problémy, byť v malé míře. Také jsme řešili elektronické cigarety, takže s takovými hrozbami se čas od času potkáváme a různě se to mění. Teď aktuálně je hitem mezi mladými energetický nápoj Prime, čas od času žáky tedy kontrolujeme,“ potvrdil i ředitel 1. ZŠ Rakovník Karel Folber.

Bude prodej HHC později regulován?

Pokud odborníci seznají, že látka HHC patří spíš na regulovaný seznam, bude tam později přeřazena. Podle národního koordinátora pro protidrogovou politiku Jindřicha Vobořila jde o revoluční krok v rámci Evropské unie i globálně. „Nový seznam bude mít možnosti přísné regulace nových návykových látek, ale nebude se pohybovat v prohibičním a kriminalizačním módu,“ uvedl již dříve pro Deník.