O tom všem je ojedinělá výstava Italové na Rakovnicku v rakovnické Roubence, jejímž iniciátorem je badatel Petr Cafourek: "Jsou to příběhy, ke kterým jsem se dostal náhodou po zhlédnutí dokumentu v televizi o exodu italských vystěhovalců a vzpomněl jsem si, že babička vyprávěla o Italovi, který chodil za války pomáhat dědovi do pekárny. A tak jsem začal "našeho" Itala hledat a výsledkem bylo další množství informací, cesty do Itálie, setkáních a nových pevných přátelství."

Seznámení s osudy lidí před sto lety i současnými kontakty s italskými potomky vystěhovalců, kterým pobyt na Rakovnicku zachránil život, využili i žáci základních a středních škol v Rakovníku.

"Výstava má ukázat nejen přátelství lidí mezi Čechy a Italy, ale i to, že máme být jako Češi na co hrdí," zdůrazňuje při prohlídce mladým lidem Petr Cafourek.

A tak hlavně díky němu mají návštěvníci možnost nejen sledovat příběhy v Kněževsi, Senomatech, Chrášťanech, Všetatech, kde "svého" Itala Giovitu Moru našel i Petr Cafourek, Olešné a dalších místech rakovnického regionu, ale i to, jakou odezvu mají v současné Itálii. "Italové si od nás odvezli nejen zkušenosti a zážitky s novými přátelstvími, ale i třeba recepty české kuchyně. V některých restauracích oblasti Lago di Ledro si lze i dnes objednat ovocné knedlíky, koláč se švestkami nebo lívance. V těchto oblastech se čeští turisté setkají s maximální přívětivostí. Místní obyvatelé si dobře pamatují zemi, kde v těžké válečné době pomohli jejich předkům, mají Čechy rádi, protože naši dědové a babičky byli hodní na jejich babičky a dědečky," uzavírá s úsměvem svá vyprávění Petr Cafourek.