„Letos jsme výstavu připravili podruhé. Ta první měla velký ohlas. Protože je kulturní dům pořád ještě v rekonstrukci, stáli jsme před rozhodnutím výstavu zrušit, nebo ji udělat jinde Jsme moc rádi, že nás sem vzali do azylu. Prostory jsme si připravili a vysmýčili sami. Ženské ještě něco napekly, abychom připomněli, jak to bylo o Vánocích dříve, ” vysvětlila Dagmar Zusková.

Ani s prodejci nakonec nebyl problém. Všichni omezené prostory také přijali. Na výstavě i letos bylo na co koukat. U vstupu vítal ozdobený vánoční strom a dětský koutek se zvířátky. Staré dobré časy připomněla výstava poctivého kuchyňského nářadí a náčiní. Třeba rozličné litinové formy nebo originální ostřič nožů nešlo přehlédnout. Na výstavu přispěli historickými kousky po babičce či schovanými na půdách zahrádkáři i známí a lidé z okolí. Několik stolů zabraly dřevěné figurky betlému soustružené ze dřeva. Na děti vykukovala pěkná parta medvědů různé velikosti i stáří.

Práce od ruky šla Anetě Palové, studentce Střední integrované školy v Jesenici. Právě připevňovala mašle a drobné přízdoby na adventní věnec: „Kromě věnců tvoříme svícny, závěsy na okna a drobné vánoční přízdoby. Vše z přírodních materiálů. Nejvíce se ale líbí právě věnce a svícny.”

„Nejraději dělám tyhle hvězdičky,” přiznala se Ivana Schejbalová ze Slabec nad krásně ozdobenými perníčky různých tvarů a velikostí.
„Tenhle kostelík jsem zdobila asi hodinu. Ono to nejde najednou. Nejdříve se musí udělat jedna vrstva, nechat zaschnout a pak pokračovat. Takže mezi tím se dá zdobit něco jiného,” popisovala dál Schejbalová.

Perníčky peče celý rok. Skoro pokaždé vyzkouší jiný recept, který někde najde. Lepší je ale tmavé těsto, na něm oproti světlému kresba lépe vynikne. Inspiraci nachází v časopisech, na internetu, zkrátka co kde vidí. „Samozřejmě neobkresluji každý detail, ale podívám se,” vysvětlila perníkářka. Perníčky paní Ivany dostaly třeba slabecké děti v balíčku o mikulášské besídce, nebo je společně s kamarádkami