Dancaster je hrad ve Skotsku, ale také pevnost, která slouží jako strategická základna dětského letního tábora v lese u Velké Chmelištné.
Letní hry, soutěže i nácvik požárního sportu tu pro děti z Novostrašecka připravují každoročně členové Sboru dobrovolných hasičů z Nového Strašecí.
Hlavní vedoucí tábora Tomáš Novák upřesnil: „Letní hasičské tábory pořádáme už jedenáct let. Sem do Velké Chmelištné jezdíme poslední čtyři roky.“

Hra
Letošní celotáborová hra spočívá v hledání pokladu již zmíněného hradu.
„Úkoly, které trvají asi hodinu a půl, táborníci plní většinou po večeři. Například si dělají lodě, přepravují jako námořníci poklady a shánějí šifry,“ dovysvětlil Tomáš Novák.
Kousek od hradu najdete takzvanou Bažinu, tedy stan, ve kterém přebývají starší chlapci (15 až 18 let), kteří na tábory s hasiči jezdí již řadu let. „Každý rok je to sem táhne zpět,“ zdůraznil Tomáš Novák.
Nápad na hasičské tábory se zrodil v hlavě Antonína Librcajta a Tomáše Nováka.
„Jezdili jsme sem už od roku 1987, ale s jinou partou lidí. Napadlo nás, že by nebylo špatné dělat pro hasiče tábory. Před tím jsme jezdili do Břežan a do Bedlna. Tam se tábory stavěly na holé louce. Postupem let jsme ale z mnoha důvodů nakonec zvolili tuto pevnou základnu s lepším zázemím,“ dovysvětlil Tomáš Novák.
Letos byla ve Velké Chmelištné zřízena pro nejmenší děti keramická dílnička. „Tu vede naše kamarádka Baruška Vlasová. Moc jí za to děkujeme. Rád bych touto cestou moc poděkoval dětem i svým kolegům za bezva dny plné radosti. Také Hasičskému záchrannému sboru Středočeského kraje, městům Nové Strašecí a Rakovník a dalším sponzorům, kteří nás podporují a pomáhají v tom, že tábor můžeme každoročně uspořádat,“ dodal Novák.