První hřiby kavkazské se objevily už minulý týden v pátek. Nejprve se v dolní části parku vyklubaly čtyři malé a v horní dva velké. Po nich postupně každý den přibývaly hřiby koloděje. Teď jsou u pomníku padlých a před zdravotním střediskem. Dokonce vyrostly i bílé hřiby.

Náměstí plné hub není v Kněževsi žádnou novinkou. Místní si už na ně zvykli a berou je jako pěknou raritu, takže smaženici si z nich už nikdo nedělá. Naopak je sami vyhledávají a upozorňují na ně Vladimíra Baziku.

Ten je každý den objíždí na kole a okukuje. „Ale abych sám prošel celé rozlehlé náměstí, to už bych nezvládl, proto jsem rád, když mě na houby místní upozorní,“ vysvětlil.

Více roste hřibů kolodějů. Oproti kavkazským je to tak jedna ku třem. Letos si daly trochu na čas. Nejčastěji se objevují koncem května a začátkem června. Vladimír Bazika o jejich výskytu zpracoval graf. Podle něj je tu našel nejdříve dva roky po sobě už osmého května. Ale třeba v roce 2003, kdy udeřilo sucho, vyrostly až v červenci. Hřiby kavkazské dokonce až v srpnu. Hřiby letos dokonce předběhly i žampiony. „Ty bývají vždy první, ale letos se jim nějak nechce. Objevil jsem tu už strmělky, není jich zatím mnoho,“ zkonstatoval Bazika.

V lese už byl několikrát, ale tam je to podle něj smutné. Vždy, když na náměstí narostou kováře, tak v lese se nachází hřiby kováře, zvané „modráky“. Zatím ale žádné nenašel. Největší nález byl asi deset lišek a holubinka jahodová a žlutobéžová holubinka odbarvená. Sem tam je vidět muchomůrka šedivka nebo jedovatá panterová. Na vině je dlouhotrvající sucho na jaře.

Nyní po deštích se snad vše vzpamatuje a houby se objeví. „Příští týden začnou. To se to po těch deštích vzpamatuje a taky rostou vždy, když přijede sousedka z dovolené a ta se má vrátit příští týden,“ řekl s úsměvem Vladimír Bazika.

Hřiby na kněževeském náměstí určitě nepřehlédnete. Už z dálky na ně upozorňují nové popisky.