„Voda z rybníků teče přes všechny přepady. Máme je postavené ještě na větší vodu," informoval včera ráno předseda Základní organizace Českého rybářského svazu Jesenice Zdeněk Rác. Prostor mezi Štikovým rybníkem jedna a dvě, kde se dá jindy běžně projít, je nyní plný vody.
Jesenickým rybářům patří ještě rybník Pstruhový a Zbořený jednička a dvojka. „Jeden z rybníků jsme měli z poloviny upuštěný, velká voda tam dotekla, a to nám také pomohlo," doplnil Rác.

S rybami už je to horší. Při velké vodě mají ryby možná více potravy, ale mohou zčásti z rybníka uplavat. Zabraňují jim v tom mříže u přepadu. „Ty nám bohužel na jednom rybníku ukradli zloději. Zrovna jsme tam vysadili pstruhy, takže nevíme jak to s nimi dopadne. To uvidíme až na podzim," zkonstatoval Zdeněk Rác.

Velký jesenický rybník je úplně plný. Voda z něj zatím stíhá odtékat.
O situaci na dalších rybnících informoval Petr Topka, vedoucí střediska Mšec, Rybářství Mariánské Lázně: „Voda stíhá odtékat i z dalších rybníků. Pouze z Červeného rybníka ve Mšeci několikrát nestíhala voda odtékat a rybník šel několikrát přes hráz. Voda tekla po silnici, ale domy nevyplavuje."

Trochu horší situace byla v Kačici i Čelechovicích. Loděnický potok se totiž v dolním toku rozvodnil, takže voda z něj tekla po vsi. Loděnický rybník stačí vodu převádět, je nově opravený. Vody bylo nejvíce včera, nyní pomalu opadává. Kromě toho, ale rybáři nyní dále rybníky kontrolují. Dále čistí koryta potoků, které k rybářství patří , od větví a kamenů, aby nezaplavovala pole.

V sobotu celý den i v noci hlídal Velký rybník Miroslav Jelínek ze střediska Mšec, rybářství Mariánské Lázně. „Tady byla nejhorší situace v sobotu. V neděli dopoledne přestalo pršet a vypadalo to, že už to bude lepší. Šlo hlavně o ten prvý náraz. V jednu chvíli sem přitékalo z Rakovnického potoka dost vody. Teď už je to dobré, voda se začíná pomalu ztrácet a průběžně odtéká. Myslím, že pokud nebude pršet dva dny, hladina se pomalu vrátí k normálu."

Vody výpustí odtékalo o dost méně, než při povodních v roce 2002.

Při velké vodě se musí čistit mříže u výpusti, aby voda netekla přes ně. Na mřížích se zachytává tráva a větve. Miroslav Jelínek takhle kontroluje dvacet rybníků. Od Velkého odjel k Hornímu Fikači. Sem se vrátil ještě čtyřikrát.

Snadno se naplnil Velečínský rybník. Jeho přítoky se slily v jeden. Voda z něj přetékala směrem na obec Blatno.

Nápor vody nevydržela hráz u poměrně nedávno vybudovaného rybníka za Oráčovem u lomu směrem na Jesenici. Voda hráz postupně rozebírala. Na místě zasahovali také hasiči.