Do jejich obvodu spadá hřbitov v Novém Strašecí, v Lánech, Rynholci, Srbech, Tuchlovicích a Kamenných Žehrovicích. Zejména v obcích kontrolu považují za důležitou, protože tam se pak těžko řeší, zda někdo něco ukradl.

„Počet hlídek jsme nezvýšili, ale na hřbitovy jezdíme vícekrát za den,“ vysvětlil Martin Novák, vrchní strážník Městské policie v Novém Strašecí.
Podle jeho zkušenosti se konkrétní zloděj při činu těžko chytá, protože se po hřbitově pohybuje mnoho lidí.

Nelze proto zjistit, zda dotyčný nenese něco kradeného. Ale to, že se na místě častěji objeví „uniforma“, má svou váhu.
Se zvýšenými kontrolami hřbitovů kolem Dušiček tady začali asi tak před deseti lety. V tu dobu sem přijížděly organizované skupiny zlodějů s dodávkami a kradly dušičkovou výzdobu ve velkém. „Od té doby se nájezdy neopakují. Krádeže řešíme ojediněle, vloni to byly zhruba dvě,“ konstatoval Novák.

Při kontrole hřbitova strážníci také samozřejmě prohlížejí i zaparkovaná auta. Vykrádání aut u hřbitovů není ale častým jevem. Ta si berou zloději za cíl průběžně po celý rok. Někdy se objeví lokality, kde se krade víc. Na ta místa se pak strážníci zaměřují.

V Rakovníku také hlídka vícekrát zkontroluje hřbitov. Řeší pak konkrétní události na zavolání občanů. Co se týká dopravy a parkování kolem hřbitova, k dopravním kolapsům tady nedochází a strážníci tady nemuseli nijak zvlášť zasahovat. V posledních letech dušičkové víkendy událostmi nevybočovaly z běžných dní.

Uctít památku svých blízkých ale přijíždějí lidé z daleka, nebo odjíždějí dál za svými příbuznými. To přináší více aut na silnicích i větší nebezpečí. Proto dopravní policisté posílili své působení o jednu hlídku z každého oddělení. „Nejde o žádnou mimořádnou bezpečnostní akci, budeme pouze vykonávat zvýšený dohled,“ vysvětlil Martin Bohuňovský z Dopravního inspektorátu v Rakovníku. Hlídky potkáte nejvíce na hlavních tazích, a to na karlovarce, na silnici Plzeň – Most a na části silnice Mšec – Slaný.