V loňském roce jsme si připomněli sto let od jeho narození (1883-1948). Byl malířem – samoukem (malování se prý přiučil od slavného Alfonse Muchy) a jeho obrazy namalované nezaměnitelným rukopisem zdobí většinou stěny domů usedlíků v okolí povodí řeky Berounky. Místo jeho posledního odpočinku najdete ve Skryjích na hřbitově.

Letos byl na jeho hrob umístěn zrenovovaný kříž. Starosta obce Josef Jedlička popsal: „Ten původní už nevypadal dobře. Byl tu od devadesátých let, a tak se na něm podepsala hniloba."

Obec tedy nechala udělat nový, opět z dubového dřeva a plechovou cedulkou, kde vidíme podobiznu malíře a neodmyslitelná data jeho narození a úmrtí. Nechybí ani nápis Fialový poustevník. „Jako vždy, když se tady ve Skryjích něco dělá, tak jsme sháněli někoho mezi místními obyvateli, kdo by práci provedl. Lidi jsou tu šikovní. Víme, že odvedou zakázku dobře," uvedl Josef Jedlička.
Truhlářské práce provedl František Rybáček a opravu štítku malíř a restaurátor Jaroslav Houba. „Turisté se zajímají o to, kde má Fialový poustevník hrob, a na hřbitov chodí. Chodí i na Oupoř, kde kdysi pobýval," uvedl Josef Jedlička.

„S tím souvisí rovněž aktuální obnova pomníku padlých na návsi. Tu měl celou na starosti Jaroslav Houba. Celý se očistil, napustil gelem na odpuzování vody a usazování mechu," upozornil Josef Jedlička. Písmo, které bylo vybledlé především na dodatkovém pomníčku se jmény obětí druhé světové války, se pozlatilo. „A také černé písmo, které je na původním pomníku s obětmi první světové války," dodal Josef Jedlička.

Vše zaplatila obec z vlastních zdrojů. Nový kříž a renovace pomníku vyšly na zhruba patnáct tisíc korun.
„Je nutné tyto věci, které jsou naším dědictvím, udržovat," dodal Josef Jedlička.