Mladé herečky sem přijely na pozvání herce Romana Zacha, který společně s kostýmní výtvarnicí Andreou Královou připravili Anenskou pouť. Od místní rodačky se dozvěděli, že tu kdysi poutě bývaly. Napadlo je tedy tento zvyk obnovit.

„Chtěli jsme to tu trochu oživit a hlavně jsme chtěli, aby se lidé a sousedé sešli. Pozveme vždy naše kamarády, umělce. Ti si sem z Prahy udělají výlet. Vystupují tu samozřejmě také místní," vysvětloval Roman Zach. Důkazem toho bylo chystané velké večerní představení Společně s Romanem Zachem a jeho kolegy si zahrála jesenická skupina historického šermu Ordál. „Bude to ale improvizace, vůbec jsme to nezkoušeli, právě teď si k tomu ještě musíme něco říci."

Herec nejenže využil cyrilometodějské výročí, ale také využil své zkušenosti z několikadílného filmu. „Napadlo nás s Andreou, že by bylo dobré téma zachovat. V představení jsou úryvky z filmu, takže, kdo ho viděl, určitě pochopí, jak to ve filmu bylo. My ale představení zahrajeme zábavnou formou, ale i ten, kdo film neviděl, určitě si tam něco najde," uvedl před představením Roman Zach.

Večerní divadlo na závěr pouti bývá pokaždé. Pokaždé končí před kostelem. Herci pak pozvou přítomné do kostela na koncert, kterým pouť vyvrcholí. Letos tady zazpívala zpěvačka Yvonne Sanchez se svým manželem.

Kromě kulturního vyžití bylo připraveno také tvůrčí. Hlavně děti si ve výtvarných dílnách zdobily perníčky, navlékaly korálky nebo pomalovaly trička.