Zpívání se uskuteční devátého prosince v osmnáct hodin a každá obec si sama určila, kde akci uspořádá. Například v Pavlíkově se lidé sejdou u vánočního stromečku před kostelem a přihlásili se především proto, že loňská první účast měla dobrý ohlas.

„Lidem se to před rokem líbilo a sami se ptali, jak to letos bude. Jsme dobrá parta, takže by byla škoda, kdybychom se nezúčastnili," uvádí Eva Jirásková, hlavní organizátorka pavlíkovského zpívání.

Už v minulém roce se zpívalo i v Zavidově. „Loni to byl spontánní nápad a akce se vydařila, tak v tom pokračujeme," říká Drahoslava Burgerová, která obec do projektu přihlásila. Do Zavidova se přistěhovala před šestnácti lety a vesnice ji připadala trochu mrtvá. Protože se do ní po letech vrátila i její známá, rozhodly se společně, že se veřejné dění pokusí oživit. Na nějaké velké trénování písní podle jejích slov není čas, ale věří, že všechno zvládnou. „Jsou tam koledy, které zná každý, myslím, že to bude dobré," dodává Burgerová s tím, že loni se před místní kapličkou sešlo skoro tři čtvrtě vesnice a všichni budou rádi, pokud bude účast podobně hojná i letos.

V Novém Strašecí se lidé sejdou v městské knihovně, která podle Pavlíny Tondrové, jež projekt ve městě zaštiťuje, poskytuje úžasné zázemí.

„Zpívání navíc spojíme s vyráběním chřestidel, kterými se pak děti budou sami moct doprovodit," popisuje Tondrová, která doplňuje, že myšlenka akce, při níž se lidé společně sejdou a zazpívají si, se jí moc líbí.

Přípravu nepodcenili ani v Čisté, kde děti ve škole vyrobily pozvánky, které roznáší po vesnici. Jejich učitelka Kateřina Lauberová, jež akci v obci dává dohromady, také vyzdvihuje podařený loňský ročník.

„Přišli lidé všech generací, bylo to hezké setkání. Podporuje nás paní starostka s místními hasiči, takže letos uděláme svařák, připravíme posezení a věřím, že třeba sedmdesát by se nás mohlo sejít," vypráví Lauberová, která učí v čistecké základní škole.

Akce se uchytila i v Hořesedlích, kde jí letos spojí i se slavnostním rozsvícením nového betlému před obcí.

„Lidé už si na vánoční zpívání zvykli, líbí se jim to," sděluje místostarostka obce Dana Vicjanová. Podle ní se obvykle sejde kolem dvaceti lidí, což vzhledem k tomu, že většina obyvatel dojíždí za prací, považuje za slušné číslo.

Autor: Matěj Karmazín