Na Rakovnicku jsou zatím zmapovány Stromy svobody ve čtyřech obcích a další obce a města se již připravují, na zařazení svých stromů na mapu. Většina zmapovaných stromů na Rakovnicku byla vysazena v období 1. republiky nebo v období po konci 2. světové války.

„Rozhodli jsme se vytvořit pozitivní akci, která nejen připomene tento důležitý historický milník naší historie, ale také oslaví to, že můžeme žít ve svobodné a demokratické zemi. Od počátku bylo naším cílem zapojit do aktivit místní komunity a doufáme, že je společné aktivity jako mapování Stromů svobody nebo výsadba nových stmelí,“ uvedla pro Deník Adéla Mráčková, z oddělení PR a komunikace Nadace Partnerství.

V Nesuchyni stojí strom svobody před místní sokolovnou. Lípa byla vysazena 13. 4. 1919 a byla prohlášena za památný strom. Další dva stromy rostou ve Třtici. Původně byla v roce 1918 v obci vysazena lípa u památníku padlých v 1. světové válce, později pravděpodobně v roce 1923 k příležitosti oslav nabití svobody a samostatnosti státu byla v obci vysazena druhá lípa. V roce 2010 byly ale oba stromy kvůli jejich špatnému zdravotnímu stavu pokáceny a ještě o měsíc později byly na jejich místě vysazeny dvě nové Lípy srdčité.

Na mapě Stromů svobody jsou i lípy, které rostou ve Lhotě pod Džbánem. Stromy zmapoval místní obyvatel pan Hynek Körber. „Narazil jsem na webové stránky Stromy svobody a tak jsem se rozhodl, že nechám na mapu zařadit i stromy, které nám rostou ve Lhotě,“ uvedl Körber.

Dva stromy rostou ve Lhotě pod Džbánem u rybníka. Jeden byl vysazen v roce 1918 na počest založení republiky a u toho druhého se musí nechat určit stáří odborníkem, pomocí navrtání sondy do kmene stromu. Třetí lhotecký strom byl vysazen teprve před 31 lety k příležitosti 100. výročí sboru dobrovolných hasičů ve Lhotě pod Džbánem. „Připravujeme to, aby byly lípy zapsány, jako památné stromy a byly tak zákonem chráněné,“ řekl Martin Pinka, starosta obce Mutějovice a přidružené obce Lhota pod Džbánem.

Na mapu brzy přibydou i stromy, které byly vysazeny k uctění svobody v Mutějovicích. „Máme tu dvě lípy, jedna byla vysazena při zrodu republiky a druhá po 2. světové válce,“ upřesnil Pinka. U kořenů starší z lip se nachází patrona s dokumenty z doby, kdy byla vysazena. „Lípa je bohužel ve špatném zdravotním stavu. Chceme ji nechat pokácet a vysadit na jejím místě novou,“ řekl Pinka a dodal „Ke kořenům zase chceme vložit patronu s odkazem na naši dobu pro budoucí obyvatele.“

Poslední z doposud zmapovaných stromů, je skupina čtyř lip, které rostou ve Skryjích. Dle dostupných informací byly vysazeny v roce 1968.
Stromy pomáhají mapovat lidé z obcí, nadšenci ale i obecní a městské úřady. „Pomáhají nám hledat ztracené Stromy svobody. Nově se mohou zapojit také do jejich odborného ošetřování, pokud to strom vyžaduje nebo výsadeb nových Stromů svobody. Budeme také moc rádi, když se podaří tyto objevené symboly naší historie označit cedulkou, případně vyhlásit za památné, aby se jim dostalo potřebné ochrany,“ vysvětlila Adéla Mráčková.

Nadace Partnerství spolu se společností Arboeko plánuje k letošnímu výročí vzniku republiky vysadit celkem 2018 stromů. „Plánujeme zapojit obce, školy a komunity po celé republice. Samozřejmě bychom byli rádi, kdyby se k oslavám 100. výročí vysadila lípa v každé obci. I proto je nyní možné u nás požádat o sazenici vzrostlé lípy. Máme jich pro tento účel celkem sto. Další zájemci budou moci finance získat díky crowdfundingové veřejné sbírce,“ doplnila Mráčková.

Renáta Fryčová