V období, kdy přijíždí nejvíce turistů, se mělo stavět z toho důvodu, aby hotovo bylo již na podzim - a nově upravené infocentrum mohlo lákat turisty k výjezdu do středních Čech již na předvánoční akce.

Otevřou později a za víc peněz

Již nyní je ale zřejmé, že pokud budou v Husově ulici návštěvníci i obyvatelé metropole seznamováni s lahůdkami předvánoční nabídky ve středních Čechách, nestane se tak dříve než napřesrok. Úpravy prostor se totiž protahují - byť ještě koncem června Rath novinářům avizoval znovuotevření infocentra na adrese Husova 19 na říjen. Ukazuje se také, že přespříliš optimistické nebyly původní představy hejtmanova týmu jen při plánování termínů. Rovněž náklady na rekonstrukci výrazně překonaly původní rozpočet.

"Oproti původně plánované investici ve výši 6,5 milionu korun došlo k více než čtyřnásobnému navýšení - rekonstrukce si vyžádá ještě o 26,5 milionu korun více, než vedení kraje původně plánovalo," kritizuje Rathův předchůdce na hejtmanském postu a jeden z jeho nejviditelnějších kritiků, místopředseda ODS Petr Bendl. Ten také nedokáže pochopit, že fungující infocentrum v srdci Prahy, které zde má působit jako výkladní skříň středních Čech a magnet pro turisty, kraj uzavřel právě v době hlavní turistické sezony, a to prakticky bez náhrady - pouze nevýrazná cedulka na zaslepených oknech hlásá, že v pracovních dnech si zájemci mohou zajet pro informace do Říčan. "Jde o neekonomický, neuvážený a naprosto chybný krok," míní Bendl. "Pokud rozsáhlá a nákladná rekonstrukce vůbec byla na místě, mohla začít až na podzim."

Bývalý hejtman přitom zpochybňuje i samu potřebnost Rathovy přestavby. Vybourání úprav, jejichž podoba vzešla v roce 2007 z návrhu Atelieru M1 (interiér, jehož úprava tehdy přišla na necelých 2,5 milionu korun, získal několik ocenění a uznání v odborných časopisech věnovaných architektuře a designu) považuje za plýtvání veřejnými prostředky. A nelíbí se mu ani to, že zde přestali působit lidé vybraní za jeho éry. "Rozprášení čtyřčlenného týmu, který ještě před rokem byl schopen poskytovat přesné informace o turistické nabídce regionu v angličtině, němčině, ruštině, francouzštině, španělštině a češtině, je další chybou současného vedení, která se bude velmi obtížně napravovat," zdůraznil Bendl.

Nejedná se o novou hospodu

Rath je ale přesvědčen, že oslovit turisty je třeba účinněji než bylo dosud zvykem. Poskytovat informace podle něj nestačí - aby návštěvníci skutečně vyjeli z Prahy do okolního regionu, je třeba je nalákat. Ba přímo ohromit. "Nově upravené infocentrum bude rozsáhlejší a doplněno i produktovou prodejnou výrobků ze Středočeského kraje. Zároveň by mělo sloužit i jako jakási kavárna - vedle toho, že tam lidé najdou mapy, průvodce a všemožné informace o Středočeském kraji, si budou moci dát i čaj či kávu," plánuje současný hejtman. Rozhodně však odmítá, že by chtěl v centru Prahy budovat další restauraci, jichž je všude kolem plno. Malé pohoštění má jen zpříjemnit prostředí a posezení nad šálkem nabídne klidnou chvíli k detailnějšímu prolistování předkládaných nabídek. Nedílnou součástí infocentra se podle Ratha mají stát také výstavní prostory představující (a zřejmě i nabízející) práci umělců ze středních Čech.

Hotovo nebude na podzim, ale na jaře

Vzhledem k rozsáhlosti projektu chystaného multifunkčního centra, jež má zahrnovat tři podlaží, se podle Ratha zvýšila složitost úprav a stouply i náklady. A také se posunul termín otevření. "Rádi bychom zrekonstruované prostory dali Středočechům jako vánoční dárek, ale vzhledem k rozsahu projektu a k poměrně komplikovanému historickému objektu se zdá, že by to byl nereálný termín. Počítám, že otevřít bychom mohli začátkem příštího roku - myslím, že někdy v prvním pololetí," odpověděl hejtman na otázku Deníku.

Ani on neopomněl rýpnout do politických protivníků. "ODS nechávala tento velmi cenný objekt uprostřed města po osm let ležet ladem. Infocentrum navzdory poloze v centru Prahy nedaleko Karlova mostu navštívilo jen několik lidí denně; přitom jich kolem projdou desetitisíce. Bývalé vedení kraje tuhle perlu nedokázalo vytěžit - a nyní místo toho, aby sebekriticky řekli: dobře, vykašlali jsme se na to nebo jsme na to zapomněli, nebo jsme řešili něco jiného, protože toto jsme nebrali jako prioritu, ale je to dobrý nápad, jak vylákat turisty ze středních Čech přímo z centra Prahy - tak nám zase hážou klacky pod nohy. Prostě: klasičtí kazisvěti," spustil Rath proud své výmluvnosti.

Brána do středních Čech

Nově upravené infocentrum nemá být pouze místem k poskytování informací, ale podle představ hejtmana Davida Ratha bude fungovat jako multifunkční objekt, jenž se stane skutečnou a atraktivní bránou do středních Čech přímo v centru Prahy. Tomu má pomoci i vybourání příček v suterénu historického domu, jimiž byl prostor rozdělen při rekonstrukci někdy před 35 lety.

Podle představ vedení kraje se turisté, jichž prý projde kolem až sto tisíc denně, po otevření dveří "propadnou" z Prahy přímo do středních Čech. Na jejich smysly by měla zaútočit nabídka lákadel okolního regionu představující vše, co by neměli nechat ujít. S důrazem na kulturu, historii i přírodní zajímavosti středních Čech. Mapy, průvodce, tipy k návštěvě zajímavých míst, nabídky výletů i pobytů ve středních Čechách - to vše by turisty mělo přesvědčit, aby neváhali opustit metropoli a za novými zážitky a poznatky se vypravili i do okolí Prahy. "K tomu jim budou nabídnuty káva a čaj, případně nějaké produkty ze středních Čech, které nepodléhají zkáze," plánuje Rath, že i takováto drobnost může ovlivnit rozhodování turistů, kteří podle průzkumů přijíždějí poznávat krásy republiky na tři až čtyři dny - v drtivé většině ale neopustí Prahu. Tomu by měla pomoci i myšlenka nedaleko zaparkovaných výletních minibusů, který by turisty za vybranými pozoruhodnými rovnou dovážely.

Významnou roli by měly dostat také přilehlé výstavní prostory. Na rozdíl od dřívějška, kdy zde České muzeum výtvarných umění oslovovalo převážně jen hrstku znalců moderního malířství a sochařství, mají mít nové expozice co říci početnějšímu publiku. Představí díla středočeských výtvarníků, ale uvažuje se i o možnosti prodejních výstav - a možná i o aukcích. "Umělcům, kteří žijí a pracují ve středních Čechách, bychom to rádi poskytli bezplatně jako jakousi službu," uvažuje hejtman. Velkým lákadlem se podle jeho mínění stanou zrekonstruované románsko-gotické sklepy, které dosud byly přístupné veřejnosti pouze částečně; infocentrum se dále rozšíří na celé přízemí, jež bylo dosud přístupné také pouze zčásti, a o prostory v prvním patře.

V novém infocentru chceme nabídnout to, co turistům chutná, abychom nalákali jejich zvědavost a přiměli je tak k návštěvě středních Čech.

David Rath, hejtman Středočeského kraje