plesnivý. Omítka se odkopala, zdi odizolovaly. Sjednotili jsme nábytek, protože byl seskládaný ze všech možných částí knihovny," popisovala původní stav ředitelka Městské knihovny v Rakovníku Milena Křikavová.

Podle ní prostor nebyl důstojný informačnímu centru, protože lidé, kteří do něj přijdou, si hned udělají obrázek o městě. Původní informační centrum bylo vlastně jen v polovině prostoru, takže když se tam nahrnuli lidé, často se tam ani nevešli.

Teď je prostor ještě jednou tak velký. Zvětšil se o videopůjčovnu, kterou pracovníci knihovny přestěhovali do oddělení pro dospělé čtenáře Na Sekyru. Nyní se do íčka pohodlně vejdou dva pracovníci. Budou tam oba k dispozici po větší část dne. Íčko totiž zároveň slouží jako kancelář.

Videopůjčovna sídlí v bývalém kiosku na chodbě naproti knihovně pro dospělé. Přestěhována tam byla už v září. V kiosku jsou vystavené pouze obaly od nosičů. DVD si lidé mohou půjčit v knihovně.
„Je to jednodušší, před tím museli do půjčovny knihovnice přebíhat. Ta slouží pouze dospělým, takže bylo logické ji k tomuto oddělení připojit, podotkla Křikavová.

Celý prostor je i nově vymalovaný. V Infocentru návštěvníci nově najdou oddělení, kde si mohou zakoupit regionální literaturu, která vyšla nyní, nebo v posledních letech. Jsou to knihy od autorů pocházejících z Rakovnicka, nebo různé knihy a výroční sborníky vydané obcemi při zvláštních příležitostech. Na své si přijdou i děti, protože na ně tu čekají dětské knihy opět od autorů z Rakovnicka. „Protože jsme knihovna a máme ke knihám blízko stále se snažíme nabízet lidem tituly, které se tu vydávají. Nechceme se ale vracet ke starým výtiskům. Lidé i představují, že nám sem přinesou knihy, které před dvaceti lety napsal jejich dědeček a dlouho jim doma ležely. To bychom moc nechtěli. Zaměřujeme se na nově vycházející knihy," upozornila Milena Křikavová.

Dále tu lidé najdou noviny, které se zabývají cestovním ruchem a jeho ekonomií, dále výtisky pravidelných regionálních novin, nyní například Adventní noviny s podrobným seznamem všech předvánočních a vánočních akcí. Pak také různé reklamní předměty vztahující se k Rakovníku a Rakovnicku, pohlednice měst a obcí, CD s nahrávkami regionálních kapel, nebo se starými pohlednicemi obcí.

Nejen děti určitě potěší pexeso s obrázky významných míst na Rakovnicku nebo se strašidly a strašidélky, jejichž autory jsou děti. Pexeso doprovází text a ten jednotlivá strašidla představí. Na výlety za památkami Rakovnicka a blízkého okolí zvou jednoduché skládačky a letáčky s popisem míst i mapou. Samozřejmě se tu od pracovníků dozvíte podrobné informace o pamětihodnostech a zajímavostech Rakovníka i okresu. Samozřejmostí je také připojení na internet. Bývalý obchod v Brance, kde infocentrum přechodně sídlilo, zůstane městské knihovně. Jak ho využije, zatím ještě není rozhodnuto.

Své informační centrum má i Nové Strašecí. Dříve sídlilo v Havlíčkově ulici ve stejné budově jako městská knihovna. Letos od prvního července ho najdete v Novostrašeckém kulturním centru. Najdete v něm informace o turistických možnostech v Novém Strašecí a okolí, o službách ve městě a v okolí, o ubytování a stravovacích zařízeních na Novostrašecku, informace o vlakových a autobusových spojích, přehled kulturních a sportovních akcí. Je tu také předprodej vstupenek, prodej map, průvodců, pohlednic, propagačních materiálů a upomínkových předmětů.

Informace o Křivoklátsku vám poskytne Informační středisko CHKO Křivoklátsko – Křivoklát. Kromě toho ještě nabízí výukové programy a ubytování. Informační centrum v Jesenici najdete ve Vlastivědném muzeu.

Otevírací doba:

Rakovník:
PO-PÁ 9 až 17 hodin
Nové Strašecí:
PO,ÚT,ČT,PÁ 9 až 12 hodin a 12.30 až 16 hodin
ST do 18 hodin
Křivoklát:
PO,PÁ 9 až 14.30 hodin
SO,NE 9 až 15 hodin
Jesenice:
do konce roku:
Út až PÁ 8 až 15.30 hodin
SO 8 až 12 hodin
NE 13 až 17 hodin
Leden, únor zavřeno